ÚOP v Liberci

územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu


Gallasové a Clam-Gallasové/Noblesa severních Čech

Po stopách šlechtických rodů 2019

Vyvrcholením projektu je výstava „Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čechách“ v Oblastní galerii v Liberci od 13. prosince 2019 do 1. března 2020.

Výstava Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čechách  představuje třísetleté  působení  těchto  šlechtických rodů na jejich severočeských panstvích. Vybavení z rodinných sídel, portréty či historická vyobrazení hradů, zámků a měst – to vše spolu s edukačními programy a  komentovanými  prohlídkami  – připomene veřejnou činnost i soukromé záliby jednotlivých členů rodu.

Výstavu připravil Národní památkový ústav ve spolupráci s Oblastní galerií Liberec, Ústavem dějin umění AV ČR, v.v.i. a Technickou univerzitou v Liberci. Je vyvrcholením projektu Po stopách šlechtických rodů, realizovaným Národním památkovým ústavem od roku 2011, v letošním roce zaměřeným na rod Gallasů a Clam-Gallasů. Součástí výstavy jsou haptické modely hradu a zámku Frýdlant, hradu Grabštejn a zámku Lemberk.

Výstava se koná pod záštitou ministra kultury a hejtmana Libereckého kraje.

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY VÝSTAVY:

Vybrané čtvrtky a neděle v průběhu ledna a února 2020 (viz více):

 • 12. 1. — 15:00 hodin: PhDr. Milan Svoboda, Ph.D. (TUL)
 • 16. 1. — 10:30 hodin: PhDr. Milan Svoboda, Ph.D. (TUL)
 • 26. 1. — 15:00 hodin: PhDr. Milan Svoboda, Ph.D. (TUL)
 •  6. 2. — 10:30 a 17:00 hodin: PhDr. Milan Svoboda, Ph.D. (TUL)
 •  23. 2. — 15:00 hodin: PhDr. Milan Svoboda, Ph.D. (TUL), ve 13:30 hodin v německém jazyce: Anna Habánová, M.A., Ph.D. (OGL)
 •  27. 2. — 10:30 a 17:00 hodin: Mgr. Vladimír Tregl (NPÚ)

DOPROVODNÝ PROGRAM PRO ŠKOLY A rodiny s dětmi:

 • Život na zámku (6. 1. — 28. 2. 2020)
 • Víkendová dílna pro rodiny s dětmi (15. 2. 2020; 10:00 — 13:00 hodin)
 • Za vysvědčení do Lázní (31. 1. 2020)
 • ŽIVOT NA ZÁMKU

Cílová skupina: I. — II. stupeň ZŠ, GYM, SŠ, SUPŠ Časová dotace: 60—90 minut / Místo konání: výstava + ateliér

V rámci doprovodného programu uvidíte a uslyšíte příběh rodů Gallasů a Clam-Gallasů, který začíná v období třicetileté války a končí v roce 1945. Spolu s lektory projdete výstavou a v ateliéru na vás čeká atraktivní výtvarný program.

 • VÍKENDOVÁ DÍLNA PRO RODINY S DĚTMI
 • ZA VYSVĚDČENÍ DO LÁZNÍ

Zimní výtvarný jednodenní ateliér pro děti od 6ti do 12ti let. Objednávky a přihlášky na telefonním čísle 725 558 413 / petra.kaskova@ogl.cz

Otevírací doba:
Pondělí: zavřeno
Úterý: 10–17 hodin
Středa: 10–17 hodin
Čtvrtek: 10–19 hodin (vstup zdarma)
Pátek: 10–17 hodin
Sobota: 10–17 hodin
Neděle: 10–17 hodin 

PODÍVEJTE SE, CO BYLO V RÁMCI PROJEKTU GALLASOVÉ A CLAM-GALLASOVÉ: NOBLESA SEVERNÍCH ČECH DOPOSUD REALIZOVÁNO:

Pokud jste si v sezoně udělali výlet na hrad a zámek Frýdlant, hrad Grabštejn nebo zámek Lemberk a rozhodli se absolvovat prohlídku, čekalo na Vás malé překvapení - speciální sběratelská vstupenka!

Pro sběratele turistických známek a turistických vizitek připravil NPÚ clam-gallasovské speciály:

I pokud nepatříte mezi sběratele turistických známek a vizitek, měl vám letošní rok Gallasů a Clam-Gallasů co nabídnout. K dostání byly jak suvenýry (hrnečky, karty, plyšové koblížky), tak i něco dobrého na zub (oplatky, čokolády a lízátka).

V průběhu celého roku pro vás státní památky a další zapojené subjekty připravily nepřeberné množství doprovodných akcí, speciálních prohlídek či přednášek, jejich výčet si můžete prohlédnout v přiloženém kalendáři ke stažení.

Největší z proběhlých akcí byla určitě tradiční Hradozámecká noc, v rámci projektu pojatá premiérově jako Hradozámecký den, který nabídl bohatý program na všech třech stěžejních clam-gallasovských objektech, tedy Lemberku, Frýdlantu a Grabštejně.

Pro milovníky jízdy na kole byly v průběhu letních prázdnin zorganizovány cykloprohlídky, které pod vedením odborníka na prezentaci památek Vladimíra Tregla účastníky  "provezli" po clam-gallasovských panstvích.

Pro zvídavé návštěvníky byly připraveny přednášky, které se konaly např. v Krajské vědecké knihovně v Liberci či v Mezinárodním centru duchovní obnovy Hejnice. U příležitosti vybraných kulturních akcí vyráželi členové projektového týmu přednášet a prodávat suvenýry na zapojené objekty.

Ve spolupráci s Územním odborným pracovištěm v Liberci byla návštěvníkům mimořádně zpřístupněna Bredovská zahrada, ve které se uskutečnilo několik komentovaných prohlídek pod vedením Mgr. Renaty Tišerové. Návštěvníci mohli rovněž shlédnout novou panelovou výstavu v letohrádku.

Územní odborné pracoviště v Liberci společně s Lesy České republiky připravilo také výstavu Hraběcí obory: Odkaz Clam-Gallasů v krajině Jizerských hor, dokumentující současný stav a historický vývoj dochovaných pozůstatků hraběcích obor. U příležitosti výstavy vznikla také stejnojmenná publikace.

Botanická zahrada Liberec nabídla pohled nejen na kamélie ze zrušené oranžérie na hradě a zámku Frýdlant, Lesy České republiky pak procházku po naučné stezce bývalého clam-gallasovského panství v Jizerských horách. Do projektu se zapojil také lovecký zámeček posledních Clam-Gallasů - Šámalova chata na Bedřichově nebo Zámecký pivovar ve Frýdlantu, kde pro vás letos připravili várku uvařenou na počest tohoto rodu. V Praze jste mohli zavítat do parku Klamovka se stejnojmennou zahradní restaurací, během letních sobot pak na zámek Rokytnice v Orlických horách.

Chcete-li si o daném tématu něco přečíst, určitě si nenechte ujít monografii Milana Svobody Franz hrabě Clam-Gallas, obrysy portrétu, na jejímž vydání se podílel Frýdlantsko, spolek pro kulturu a krajinu.

A pokud jste nestihli místa spojená s rodem Gallasů a Clam-Gallasů navštívit, nezoufejte. Můžete si je prohlédnout i z pohodlí Vašeho domova - v následujícím videu.

 

Projekt Po stopách šlechtických rodů se koná pod záštitou ministra kultury.

Patronát nad projektem udělil Nadační fond Clam-Gallas Stiftungsfonds, založený v roce 2015 potomky Clam-Gallasů.

GALLASOVÉ A CLAM-GALLASOVÉ/NOBLESA SEVERNÍCH ČECH V KOSTCE

O rodu

Facebooková stránka projektu