ÚOP v Josefově

územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu


Památky nás baví

Edukace jako klíčový nástroj zkvalitnění péče o kulturní dědictví České republiky bylo mottem projektu Národního památkového ústavu Památky nás baví, který probíhal v letech 2012–2015. Josefovské pracoviště se tohoto projektu sice neúčastnilo, ale edukaci považujeme za jeden z důležitých prostředků pro ochranu kulturního dědictví. Proto se snažíme nabídnout různé aktivity nejen školám.

V letech 2009–2013 jsme pro žáky 2. stupně základních škol a pro studenty středních škol připravili soutěž Čtyři živly v architektuře a umění. Věnovali jsme se památkám Královéhradeckého kraje spjatých s živlem vody, ohně, země a vzduchu. Soutěž skončila, ale pracovní listy mohou rodiče i učitelé používat neustále.

Od roku 2015 spolupracujeme s majitelem cihelny v Šárovcově Lhotě, Ing. Martinem Pourem. Cihelna v Šárovcově Lhotě poskytuje inspirativní prostředí pro každoroční workshopy, které jsou vždy zaměřeny na jeden materiál v památkové péči. V roce 2015 jsme začínali jak jinak než hlínou. Účastníci – památkáři, úředníci, vysokoškolští učitelé, řemeslníci, ale i studenti – si vyzkoušeli ruční výrobu cihel od kopání hlíny, přes její přípravu až po tlačení hlíny do kadlubů a vyklápění hotových cihel. Ačkoli se jednalo o seriózní vzdělávání dospělých, odpolední praktická dílna připomínala spíš dětskou hru. I proto jsme se rozhodli vytvořit pracovní listy pro děti, které si mohou zájemci vyzvednout v knihovně josefovského pracoviště nebo stáhnout, stejně jako pracovní listy o lidové architektuře v Královéhradeckém kraji. V loňském roce objevovaly přímo v cihelně kouzlo cihlářství i děti ze ZŠ Křišťál v Jaroměři.

Letos připravujeme různé vzdělávací akce zejména pro dospělé (přednáškový cyklus Mezi řádky, workshop v Šárovcově Lhotě na téma kovy, Dny lidové architektury v Úpici, komentované vycházky), ale své služby nabízíme i školám nebo různým mimoškolním skupinám.


Kontakt:

Související zprávy

Žáci ZŠ Křišťál objevovali taje cihlářství v cihelně v Šárovcově Lhotě

29. 5. 2017

Škola hrou – tak bychom mohli nazvat den naplněný cihlářstvím, který jsme připravili pro žáky základní školy Křišťál v Jaroměři. V autentickém prostředí bývalé kruhové...