Nový výpočet vstupného na objekty ve správě NPÚ myslí na rodiny s dětmi

S novým rokem se na hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu rozšířil počet okruhů a došlo i ke změnám v tvorbě cen vstupného na jednotlivé okruhy. Cílem úpravy je sjednotit a zpřehlednit přístup na všech objektech ve správě NPÚ. Změny potěší hlavně rodiny s dětmi, které teď na žádné z památek nezaplatí za vstupné více než dva dospělí s jedním dítětem.

Plošně bylo zavedeno rodinné vstupné na všechny okruhy kromě mimořádných prohlídek (tedy prohlídek nočních, divadelních, kostýmovaných či s hudebním vystoupením). Nyní se rodinné vstupné vypočítává stejným způsobem na všech objektech, a to tak, jako by platili vstupné dva dospělí a jedno dítě. Další až dvě děti se tedy v rámci rodinného vstupného podívají na památky zdarma. Vstupné na žádný z objektů ve správě NPÚ neplatí ani děti mladší šesti let (výjimkou jsou speciální programy určené například pro mateřské školy).

Nově se rozšířil počet okruhů, 104 objektů tak v současnosti nabízí více než 400 prohlídkových okruhů. Drobnou změnu ceny vstupného ale můžete zaznamenat i u okruhů, které dobře znáte z minulých let. Změna ceny je dána tím, že byl stanovený jednotný systém výpočtu slev a zároveň byly ceny nově zaokrouhleny. Cena vstupného se pouze nezvyšuje, v některých případech vede naopak nový výpočet slev a zaokrouhlení k jejímu snížení.

Nově zavedlo velké množství objektů skupinové vstupné 15+, tedy výhodné ceny pro skupiny dospělých návštěvníků, kdy každý v ohlášené skupině nad 15 lidí dostane patnáctiprocentní slevu na vstupném.

K upřesnění došlo i u slev pro studenty a členy některých organizací. Snížené vstupné ve výši sedmdesáti procent ceny plného vstupného tak platí kromě dětí do patnácti let a seniorů starších než 65 let také pro držitele karty ISIC, stejně jako pro učitele, kteří se prokážou kartou ITIC. Zlevněné vstupné platí i držitelé průkazu ZTP starší 18 let, vstup zdarma pak přísluší držitelům průkazu ZTP do dovršení 18 let věku, ZTP/P a průvodcům ZTP/P. Zdarma se na památky podívají také ti, kteří se prokážou platnou kartou ICOM, ICOMOS či Asociace muzeí a galerií České republiky.

Stejně jako v minulých letech pokračuje věrnostní program Klíč k památkám, k němuž se připojilo na sto třicet hradů, zámků, klášterů a dalších památek jak ve správě NPÚ, tak i městských a soukromých. Princip programu je podobný jako v minulých letech – za pět vstupenek může každý návštěvník získat šestý vstup zdarma.

Fotografie ke stažení