Pardubice

  • Fyzická náročnost: Lehké
  • Časová náročnost: do 180 min
  • Občerstvení: Restaurace na cestě do Pardubic i v Pardubicích
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ano

Ne nadarmo se od dob Pernštejnů říká: skví se jako Pardubice. Poznejte město perníku, koní, hokeje a motorek, město protkané cyklostezkami, s mnoha parky a kulturními památkami.

Související památky

Chcete-li zkusit výlet parníkem po Labi, na stránkách www.lod.cz se dozvíte, odkud kam vás zaveze a jak na to.

Historické centrum města tvoří malebné Pernštýnské náměstí s renesančními domy (terakotová ostění, malované niky) a vyhlídkovou Zelenou bránou, pozůstatkem pernštejnského opevnění (www.zelenabrana.eu).

 

 

Přes náměstí se dostanete až k honosné pernštejnské rezidenci. Zámek (www.vcm.cz) s nádhernými rytířskými sály patří Východočeskému muzeu, které tu má nainstalováno množství pozoruhodných výstavních expozic. Určitě si projděte i zdejší valy.

Zajímá-li vás historie, chcete si v klidu projít město a zároveň se přitom i něco nového dozvědět, můžete se vydat naučnou stezkou po stopách Pernštejnů (www.ipardubice.cz/stezka-vilema-z-pernstejna/), či výsadku Silver A (heydrichiada.pardubice.eu/cz/po-stopach-silver-a.html). Na následné nacistické běsnění během heydrichiády doplatily nedaleké Ležáky, které byly vypáleny a jejich obyvatelé skončili na popravišti v pardubickém Zámečku (tzv. Larischova vila, památník). (www.zamecek-pardubice.cz/)

S Pardubicemi je nerozlučně spjat také první český aviatik Jan Kašpar - jeho socha stojí na třídě Míru. V Pardubicích, na zdejším Slavíně, je ostatně i pohřben. Letecké muzeum nesoucí jeho jméno najdete u letiště. Na už zmíněném hřbitově stojí za zmínku zdejší krematorium. Postaveno bylo podle návrhu architekta Pavla Janáka v rondokubistickém duchu a natáčel se v něm Herzův Spalovač mrtvol.

Chcete si trochu odpočinout? Zavítejte na nedávno revitalizovaný park Na Špici nebo do Tyršových sadů poblíž městského centra.

K tomu dostihové závodiště, plochodrážní stadion ve Svítkově, secesní budova Východočeského divadla v centru města, Machoňovy a Gočárovy stavby, bohatý kulturní život v každém ročním období... Zkrátka je z čeho vybírat, tak si Pardubice alias San Piego nenechte ujít. A do uší vám k tomu může hrát třeba Vypsaná fiXa, která pardubické figury, zákoutí, příběhy a nálady originálně oživuje a zachycuje v pěkné řádce svých písní ;)

 

Odkazy, které se mohou hodit:

www.ipardubice.cz (stránky Turistického informačního centra)

www.pardubice.eu/  (oficiální stránky města)

 

 

 


Tipy na výlet

Leží jižně od obce Hrobice. Jedná se o zazemněný rybník, kde se nacházejí ojedinělá lesní a luční společenství a zároveň je známou ornitologickou lokalitou.

Původně lovecký zámeček z roku 1882, který dnes slouží jako originální zážitkové Muzeum perníku, v němž Ježibaba před návštěvníky peče perníčky.