Cisterciácký klášter Osek

  • Fyzická náročnost: Lehké
  • Časová náročnost: do 20 min
  • Občerstvení: Ano, přímo v areálu kláštera se nachází pivovar s občerstvením, v blízkosti cukrárna a několik restaurací.
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ne

Klášter, založený koncem 12. století řádem cisterciáků, tvoří rozsáhlý komplex budov, stavěných od doby románské až po éru baroka. Po celá staletí byl významným střediskem kultury a vzdělanosti, později se zabýval i důlním a průmyslovým podnikáním. Na výzdobě konventního chrámu Nanebevzetí Panny Marie se podíleli mistři vrcholně barokního umění v Čechách, mezi nimi Václav Vavřinec Reiner, Jan Kryštof Liška a další špičkoví malíři a sochaři. Od zámku Duchcov vede ke klášteru turistická stezka.

Se zámkem Duchcov osecký klášter historicky spojuje nejen osobnost Václava Vavřince Reinera, ale i dvě nechvalně známé postavy, a to správce zámku Georg Feldkirchner a hraběcí sluha Karl Wiederholt. Ti byli po potyčkách s Casanovou propuštěni v roce 1793 ze služeb hraběte Valdštejna a záštitu našli právě u oseckého opata. Klášter v Oseku je od duchcovského zámku vzdálen necelých 6 km, od zámecké zahrady vás povede vyznačená turistická stezka. Pro další informace klikněte zde.


Tipy na výlet

Severočeské městečko Duchcov je známé po světě pod svým historickým názvem Dux, a to v souvislosti s italským svůdníkem, dobrodruhem a milovníkem žen Casanovou. Ten tu...

Zámek Nový Hrad se nachází nedaleko královského města Louny. Nabízí svým návštěvníkům dva stálé prohlídkové okruhy, množství kulturních akcí a sezónních výstav.

Prohlídková štola Lehnschafter je jedno z nejrozsáhlejších a nejstarších důlních děl ve svazích krušnohorské obce Mikulov, vzdálené 12 km od Duchcova a dobře dostupné...