Tipy na výlet

Všechny naše památky stojí za návštěvu. Pokud vás však zajímá něco speciálního, vyberte si podle svých preferencí a potřeb – nebo se jednoduše nechte inspirovat naší nabídkou tipů.

Vyberte si z naší nabídky

Severočeské městečko Duchcov je známé po světě pod svým historickým názvem Dux, a to v souvislosti s italským svůdníkem, dobrodruhem a milovníkem žen Casanovou. Ten tu totiž na místním zámku rodu Valdštejnů strávil posledních třináct let svého života a v Duchcově byl i pohřben jako místní občan. V letech 1785 až 1798 působil na zámku ve službách hraběte Josefa Karla Emanuela z Valdštejna ve funkci zámeckého knihovníka, ve svých 73 letech umírá a jeho ostatky jsou s největší pravděpodobností uloženy na tehdejším městském hřbitově.

Prohlídková štola Lehnschafter je jedno z nejrozsáhlejších a nejstarších důlních děl ve svazích krušnohorské obce Mikulov, vzdálené 12 km od Duchcova a dobře dostupné vlakovou i místní autobusovou dopravou. Štola je součástí jedinečného důlního komplexu zabírajícího dvanáct pater o celkové hloubce 250 metrů. Polymetalické stříbronosné rudy se v mikulovském rudném revíru těžily od 13. do 19. století, největší rozmach těžby byl historiky datován do 18. století. I samotný Casanova, který v té době pobýval na zámku Duchcov, jistě věděl o výnosnosti a bohatství, které ukrývaly ve svých útrobách Krušné hory.

Necelých 8 km od Duchcova leží známé lázeňské město Teplice, odkud v době největší slávy vedla reprezentativní alejí k duchcovskému zámku kočárová cesta pro lázeňské hosty, hledající rozptýlení objevováním lázeňského okolí. Teplice byly městem, kde se v 18. a 19. století psaly dějiny, sjížděla se sem tehdejší smetánka i vládní elita Evropy, našlo zde inspiraci mnoho proslulých umělců, vědců i literátů. Na zámku hrabat Clary-Aldringenů hledal naopak rozptýlení duchcovský zámecký knihovník Giacomo Casanova, kterého přitahovalo mimo jiné i zdejší zámecké divadlo a večery ve společnosti urozených.

Bořeň, vzdálený od zámku Duchcov 8,5 km, je patrně nejmohutnějším znělcovým útvarem ve střední Evropě a právem je považován za jeden ze symbolů Českého středohoří. Se svou nadmořskou výškou 539 m sice zdaleka nepatří k nejvyšším vrcholům, přesto vystupuje vysoko nad okolní krajinu jako dominanta města Bíliny, od kterého je vzdálen necelé 2 km. Skalnatý vrch, vytvořen vulkanickou činností přibližně před 33 až 35 miliony lety, nabízí nádherný kruhový výhled na hradbu Krušných hor, České středohoří, město Bílinu s radovesickou výsypkou, podkrušnohorskou pánev, nebo na vzdálené Doupovské hory.

Pohoří s tajuplnou atmosférou, jež se táhne na hranicích Německa a České republiky, řadí mnozí návštěvníci mezi nejhezčí české hory. Naleznete zde křižovatku naučných stezek, cyklostezek a běžeckých tras, na své si přijdete v každé roční době. Není se čemu divit, že původní majitelé a stavitelé zámku Duchcov Valdštejnové měli hřebeny Krušných hor ve velké oblibě, pořádali zde hony a nedaleko Flájské přehrady si v 60. letech 18. století nechali vystavět lovecký zámeček Lichtenwald i s rozsáhlou oborou, vzdálený od Duchcova vzdušnou čarou asi 16 km. Lovecké trofeje a zbraně dodnes zdobí interiéry zámku Duchcov.

Hrad mocných Hrabišiců, založený v 1. polovině 13. století, je dodnes považován za jeden z nejrozsáhlejších hradů v Čechách. Je postaven na dlouhém a úzkém skalnatém ostrohu, který je z východní a severní strany obtékán potokem. Zřícenina hradu se v průběhu 19. století stala oblíbeným výletním místem, ve třicátých letech ji dokonce navštívil i známý romantický básník Karel Hynek Mácha a zhotovil její kolorovanou kresbu. Od zámku Duchcov vede k hradu turistická stezka přes Osek.

Klášter, založený koncem 12. století řádem cisterciáků, tvoří rozsáhlý komplex budov, stavěných od doby románské až po éru baroka. Po celá staletí byl významným střediskem kultury a vzdělanosti, později se zabýval i důlním a průmyslovým podnikáním. Na výzdobě konventního chrámu Nanebevzetí Panny Marie se podíleli mistři vrcholně barokního umění v Čechách, mezi nimi Václav Vavřinec Reiner, Jan Kryštof Liška a další špičkoví malíři a sochaři. Od zámku Duchcov vede ke klášteru turistická stezka.

Pavilon Marie Terezie

Dlouhý okruh vám ukáže velkou část zámeckého areálu, který kdysi býval říčním ostrovem. Projdete napříč parkem, jehož rozloha je téměř 300 hektarů, a uvidíte nejen romantické pavilony, ale také malebná lesní zákoutí i pole a pastviny, které k parku neodmyslitelně patří.

Socha boha Marta

Rozsáhlý krajinářský park, který se rozkládá kolem zámku, přímo vybízí k procházkám. Pokud zvolíte tuto středně dlouhou trasu, objevíte jeho skrytá místa, kde budete s největší pravděpodobností jediným návštěvníkem právě vy. Cestu podél Mlýnské strouhy vám zpestří řada mostků a několik parkových pavilonů.