Hrady a zámky dětem

Pro rodiny s dětmi jsou na státních hradech i zámcích nejen v létě připraveny speciální prohlídky, hry a zajímavý, interaktivní program. Detailní a aktuální informace si vždy ověřte na webu konkrétní památky.

Zámek Veltrusy

Společně se zpřístupněním prvního patra hlavní zámecké budovy se otevřela v prostorách bývalého špejcharu interaktivní naučná dílna – Laboratorium památkové péče, která seznámí malé návštěvníky s postupy obnovy památky. Při prohlídce nahlédnou pod pokličku běžného provozu památky, seznámí se s postupy obnovy nebo si vyzkoušejí práci badatele, archeologa či restaurátora. Doplňková expozice současně slouží jako prostor pro edukační programy, workshopy a semináře zaměřené na témata památkové péče a restaurování.
Aktivní zážitky čekají rodiny s dětmi v rozlehlém zámeckém parku, kde mohou absolvovat projížďku koňským povozem či cykloprohlídku o délce 9 km.

Hrad a zámek Bečov

Před návštěvou hradu a zámku v Bečově mohou děti prozkoumat speciální dětské webové stránky. Pro děti jsou připravené prohlídky Relikviář pro každého, jejímž hlavním motivem je relikviář svatého Maura, a Procházka minulostí, která je inspirovaná dětskou knihou Pohádka o bečovském dávnosnění na motivy reálných historických událostí. Mimo to se v areálu nachází i dětský koutek včetně pískoviště, na kterém si děti mohou vyzkoušet práci archeologa. Pro opravdové nadšence je možnost si na pokladně zapůjčit kostým včetně meče pro prince a korunky pro princezny.

Zámek Mníšek pod Brdy

Pohádková prohlídka ve sklepních prostorách pro děti od 3 do 9 let čeká v Mníšku pod Brdy po předchozí rezervaci. Prohlídkou provádí komtesa Karolína, která ukáže různé bytosti – víly pomáhající vládci brdských kopců Fabiánovi i čerta, který se podílel na přestavbě zámku. V závěru prohlídky ukáže komtesa sbírku malých princů a princezen. Od čtvrtku do neděle si za příznivého počasí můžete v zámecké zahradě od 11:00 do 14:00 prohlédnout sovici sněžní, sýčka, sovu pálenou a další dravé ptáky. V zámeckém výtvarném ateliéru si děti si mohou vymalovat zvířátka, květiny, auta, princezny a jiné sádrové odlitky. Kdo bude chtít, vymaluje si hrneček.

Hrad Buchlov

Hrad Buchlov nabízí dětem speciální prohlídku S pastelkami po hradu, kde je průvodce v historickém kostýmu provede od "lípy nevinny" přes černou kuchyni, hradní studnu, zbrojnici či barokní ložnici a sbírky Berchtoldů až po místnost s mumií a vyhlídkovou věž. Děti dostanou sešitový průvodce s pastelkami, který se obsahově odvíjí od prohlídky. Na prohlídku poté navazují krátké loutkové divadelní pohádky dle programu. Mohou být zakoupeny ovšem i samostatně. K vidění jsou například Sněhurka a sedm trpaslíků; Dlouhý, Široký a Bystrozraký a O červené Karkulce.

Hrad Bouzov

Nezapomenutelný zážitek čeká děti na hradu Bouzov na prohlídce s Ohnivcem. Děti na konci kostýmované prohlídky navíc získají rytířský glejt.

Zámek Jánský Vrch

Jánský Vrch nabízí speciální dětský okruh s  průvodcem v kostýmu. Děti během prohlídky plní různé úkoly a na závěr je čeká malá odměna. Malým princeznám a princům je na prohlídku také zapůjčen krásný kostým. Venku na ně pak čeká pohádkový park s 11 zastávkami, kde s mapkou rozpoznávají výjevy z pohádek. V září jsou navíc na zámku zprovozněny noční prohlídky pro rodiny s dětmi.

Květná zahrada v Kroměříži

Každé prázdninové pondělí je pro rodiny s dětmi připraveno Tajemství osmistěnu, kde se děti například dozví, k čemu sloužila rotunda a jak funguje zlaté kyvadlo. Každou prázdninovou středu je otevřená výtvarná dílna, kde budou děti malovat barvami z květů. Každý prázdninový pátek je nachystaná Hravá květná zahrada, kde nebudou v zahradě chybět ani kuželky a bludiště.

Hrad Švihov

Na dětské prohlídce na Švihově poznávají návštěvníci osobnost Půty Švihovského z Rýzmberka a to, jak se na hradě žilo v jeho době. Zavítají například do hodovní síně, do ložnice hradní dámy, do kaple nebo do zbrojnice. Během návštěvy děti pracují s obrázkem, plní jednoduché úkoly a společně hledají vzkazy od pana Půty. V závěru prohlídky je čeká překvapení v podobě ražby mince, do kterého se mohou zapojit i rodiče. Na Švihově také čeká výstava Za tajemstvím popelčina střevíčku, která připomíná natáčení pohádky Tři oříšky pro Popelku na švihovském hradě. Expozice je bez průvodce, děti si ale mohou výstavu projít se sovou Rozárkou a plnit různé úkoly a hádanky.

Zámek Jindřichův Hradec

V rámci dětské prohlídky si malí návštěvníci v doprovodu rodičů budou moci prohlédnout jedno z dochovaných šlechtických apartmá zámku s jídelnou, ložnicí rodičů, ale také s učebnou a dětským pokojem situovaným do doby 1. poloviny 19. století. Vyprávění o životě malých šlechticů na jindřichohradeckém zámku doplní i ukázky dobových hraček, ale třeba také učebnic nebo původních kreseb černínských dětí. Speciální zkrácená prohlídka vyvrcholí návštěvou středověké Černé kuchyně spojené s legendou o Bílé paní. Prohlídku zpestří různé kvízy a úkoly. 

Klášter Plasy

Na prohlídkové trase Konvent čeká na malé návštěvníky hra Doplaz do Plas, která baví i dospělé. Prohlídku konventu, obytné budovy mnichů, zpestří rodinám s dětmi pracovní listy a hledání symbolů plaského kláštera v podobě hadů. Každý had, kterého po cestě naleznou, jim prozradí leccos zajímavého o fungování starobylého kláštera a o životě mnichů. 

Hrad Velhartice

V průběhu prázdnin jsou pro rodiny s dětmi ve věku do 10 let připraveny prohlídky velhartickým hradem s Bílou paní. Prohlídky se konají každou středu, pátek a neděli v 11:30 a v 13:30 hodin. Rezervace na telefonu 376 583 315 během otevírací doby pokladny 9:30–17:00.

V hradním areálu je pro děti rozmístěno i několik dřevěných her, které je možné si zahrát. V hradním pivovaru je zase instalována nová interaktivní výstava s názvem Krajina míru, pole války, která bude bavit i děti. V expozici věnující se období třicetileté války a každodennímu životu na Plzeňsku v 17. století děti najdou defenestrační klouzačku nebo dřevěné kostky v podobě částí opevnění, které si budou moci postavit podle dobových vzorů. Dále pak mohou oblékat figurky do dobového oblečení, vyzkoušet si zamíření z muškety nebo se nechat natáhnout na opravdový skřipec.

Zámek Hluboká

Prohlídky s paní kněžnou zavedou nejmladší hosty reprezentačními pokoji v prvním patře. Děti navštíví například ložnici a oblékárnu kněžny Eleonory, velkou jídelnu nebo ranní salon. Výklad je zkrácen a přizpůsoben dětem ve věku 5 až 10 let.  Děti je možné předat na trasu bez doprovodu a vyzvednout si je po prohlídce.

Hrad a zámek Frýdlant

Na dětské prohlídkové trase se děti dozvědí, jak se na hradě žilo, čím se zabýval hradní pán, co dělaly jeho ratolesti nebo jak se hrady vytápěly. Následně je pro děti připravena speciální místnost, kde uvidí hry, které se na hradech hrály, vyzkouší si křeslo hradního pána a mohou si do ruky vzít i meč. K dispozici jsou i pastelky, aby si mohly na památku namalovat obrázek. V rámci prohlídky si děti mohou zkusit složit model hradu podle připraveného plánku z molitanových kostek.

Hrad Grabštejn

Speciální zkrácená prohlídka hradu s názvem U pana nadlesního zavede děti a jejich rodiče do expozice bytu vrchního hraběcího nadlesního. Zkuste si představit, že pan vrchní nadlesní zrovna hledá šikovného pomocníka či pomocnici. Je to ale velmi přísný pán, který si potrpí na pořádek, a tak si své pomocníky pečlivě vybírá. Děti dostanou několik záludných otázek a veselých úkolů, aby prokázaly, že práci v hraběcích lesích zvládnou na jedničku. Tužky na psaní s sebou! Děti navíc dostanou lesnické knížky, se kterými budou během prohlídky pracovat. Při vybraných příležitostech si děti mohou zkusit složit model hradu podle připraveného plánku z molitanových kostek.

Zámek Hrubý Rohozec

Zkrácená prohlídka Zámek dětem prochází dvě zámecké knihovny, jídelnu a dětské pokoje. Je zaměřena na nejmladší návštěvníky, zejména děti od 4 do 8 let. Civilně oblečený průvodce vede výklad formou otázek, informace jsou uzpůsobeny věku dětí tak, aby je prohlídka bavila.

Zámek Sychrov

Prohlídková trasa Prohlídka s princeznou je vedena kostýmovanou průvodkyní,  která výklad uzpůsobí věku dětských návštěvníků. Prohlídka trvá cca 25 minut a zahrnuje nejkrásnější soukromé a reprezentační prostory. Zámek Sychrov nabízí také interaktivní pohádkové prohlídky. Tyto speciální prohlídky, kdy zámecké interiéry slouží jako kulisa pro samotný pohádkový příběh, se odehrávají pouze třikrát do roka. Pro rodiny s dětmi je vhodná také procházka po rozlehlém zámeckém parku, kde zámecké sklepení ukrývá výstavu obrázků medvídků v různých životních situacích. Pro všechny zvídavé děti je v pokladně k zakoupení také hra do zámeckého parku, kdy děti plní úkoly a do herního plánu vlepují samolepky. V prosinci je zámek vánočně vyzdoben, velkou oblibu si získaly adventní trhy, v rámci jejich konání lze také absolvovat prohlídku s čertem či čerticí.

Zámek Zákupy

Pohádkové sklepení nabízí dětem prohlídku bez průvodce starobylého zámeckého sklepení doplněnou o postavy rytířů, draků a pohádkových princezen. Prohlídka s princeznou je naopak v doprovodu průvodkyně v kostýmu princezny, která si s dětmi poutavou formou vypráví o historii zámku, výzdobě místností a zajímavých předmětech. Bez průvodce si zase mohou rodiny projít Dětskou trasu a prohlídnout si interiéry v prvním patře zámku zařízené nábytkem a obrazy na způsob bydlení na "královském" zámku. Trasa je doplněná o výstavu dobových pokojíčků pro panenky. 

Zámek Hrádek u Nechanic

Do posledního srpnového víkendu nabízí zámek Prohlídky s hraběnkou vedenou kostýmovanou průvodkyní . Objevte zámek zábavnou formou a přesuňte se do druhé poloviny 19. století. Dozvíte se tak, jak se žilo na letním loveckém sídle. Pro malé návštěvníky jsou určeny zábavné pracovní listy plné křížovek, doplňovaček, kvízů a omalovánek, které si zájemci zakoupí před prohlídkou, a po jejím absolvování mohou v zámecké kavárně u poháru, na lavičce či třeba na trávníku listy dořešit a zjistit, jak moc pozorné děti při prohlídce byly

Hospitál Kuks

Víte, že kdysi se nemoci léčily třeba práškem z lebky oběšence nebo dračí krví? Ve starém hospitále milosrdných bratří v Kuksu lze poznat tajemství dávných lékařů v jedné z nejstarších barokních lékáren v Evropě a navrch si vyrobit vlastní tabletku a čípek v jediném farmaceutickém muzeu v České republice, což ocení i malí návštěvníci. 

Zámek Náchod

V červenci a v srpnu můžete spolu s dvorními dámami, komornými či komorníky vyrazit na nové dětské prohlídky v expozici Na dvoře vévodském. Pro malé návštěvníky je připravena interaktivní prohlídka, kde děti spolu s kostýmovanými průvodci řeší drobné úkoly, se kterými se potýkali sloužící na dvoře vévodském a dozvědí se, jak to tu za Petra Birona, otce "paní Kněžny" z Babičky fungovalo. Milovníky zvířat jistě potěší medvědi Ludvík a Dáša, kteří obývají bývalý hradní příkop.

Zámek Opočno

Na červenec a srpen je na opočenském zámku připravena výstava Erbovní bestie – expozice figur nadpřirozených bytostí. K rodinným procházkám zve i rozlehlý přírodně krajinářský park s rybníky, kaskádami a romantickými stavbami. Rodinami s dětmi je vyhledáváno také říjnové Mezinárodní setkání sokolníků. Děti mají možnost prohlédnout si zblízka orly, sokoly, jestřáby, rarohy, káně nebo poštolky, stejně jako rozličná plemena loveckých psů. Ve vybraných termínech je možno na zámku navštívit Pohádkovou prohlídku s kostýmovanými průvodci.

Zámek Litomyšl

O letních prázdninách je pro rodiny s dětmi připravena zkrácená prohlídková trasa Letní pozastavení. Je upravena tak, aby bavila především děti, které se mohou ptát na vše, co je zajímá, dozvědí základní fakta o zámku a o životě jeho historických obyvatel. Součástí prohlídky není z časových důvodů návštěva historického divadla.

Zámek Slatiňany

Nejen rodinám s dětmi doporučujeme návštěvu obnovené zámecké zahrady a parku. Návštěvu zámku a zahrady můžete spojit s výletem na Kočičí hrádek. V zahradě můžete obdivovat tzv. dětské hospodářství, což jsou zmenšené repliky venkovských hospodářských stavení, kde se děti šlechticů učily domácím pracím a povinnostem vyplývajícím z chovu domácího zvířectva. Pro akční rodiny s dětmi je připravená hra v zámecké zahradě s názvem Pozdravy z cest. V zahradě je rozmístěno 18 pohlednic z 18 evropských zemí, které v letech 1899 až 1902 dostala od příbuzných a přátel princezna Charlotta z Auerspergu. Při hře se tak vyzkouší zeměpisné znalosti a vyluští tajenku. O hru zdarma stačí požádat na pokladně zámku.

Další informace o jednotlivých prohlídkách a akcích naleznete na webu konkrétní památky.