Vila rodiny Stratilových v Olomouci

V budově došlo v roce 2007 ke dvěma požárům, při kterých došlo k poškození okenních a dveřních výplní, stropů a k narušení statiky. Před požárem byl objekt částečně využíván, v současnosti bez využití.

Jednopatrová samostatně stojící obytná budova s valbovou střechou. Široké průčelí je řešeno symetricky, se středovým sloupovým portikem a terasami na obou stranách. Autorem neoklasicistní dvouvily z roku 1933 je olomoucký architekt Hans Stratil. Jedna polovina byla určena přímo architektově rodině, druhá jeho bratrovi Franzi. Zadní část domu byla původně propojena přes terasu do zahrady, navazující na arboretum u kubistické vily v Brněnské ulici č. 80-82. V průběhu 60. a 70. let 20. století byla vila znehodnocena přístavbou (kulturní sál se zázemím), která zabrala původní zahradu a spojovacím krčkem se propojila s původní obytnou budovou. Ta změnou užívání na zázemí kulturního domu příliš neutrpěla a její umělecké hodnoty byly zachovány až do 90. let 20. století. Po roce 1990 zůstala obytná budova postupně nevyužívaná a bez údržby. Dlouholetý soudní spor o vlastnictví prakticky znemožnil systematické obnovy. Za kulturní památku byla vila prohlášena v roce 1991.

Po roce 1990 obytná budova postupně nevyužívaná, bez údržby. Dlouholetý soudní spor o vlastnictví (07.2014 několik soukromých majitelů a město Olomouc) způsobuje prakticky nemožnost systematické obnovy.

Od roku 2016 se vrátila vila majetkově do rukou jedné rodiny, která má zájem vrátit památce její původní vzhled.