Prozkoumejte naše památky online

Památky se sice již předčasně odebraly k zimnímu spánku, vy je ale nyní můžete navštívit alespoň online. Připravili jsme pro vás výběr těch nejzajímavějších virtuálních prohlídek, rozhovorů s kastelány či časosběrných videí o tom, jak se hrady a zámky opravují. Užijte si památky z pohodlí domova!

Kastelánská zpověď: Můj dům, tvůj hrad

Jaké je se starat o zámek či hrad vám popíší naši kasteláni zámku Hrubý Rohozec, Slatiňany a hradu Grabštejn.

Více prohlídek s kastelány o mnoha zajímavostech našich objektů ve správě ÚPS Sychrov naleznete zde. Nebo zkoukněte Hovory s kastelány o zámku Kozel, zámku Nebílovy či o zámku Michovo Hradiště zde.

Virtuální prohlídky

Pokud jste letos nestihli navštívit některé naše památky na Moravě, jistě vás potěší tyto virtuální panoramatické prohlídky.

Prozkoumejte v kraji Jihomoravském například hrad Bítov, zámek Bučovice, zámek Kunštát, zámek Lednice, zámek Lysice, zámek Milotice, hrad Pernštejn, zámek Rájec nad Svitavou, zámek Uherčice, zámek Valtice, hrad Veveří, zámek Vranov nad Dyjí, vila Stiassni v Brně, v kraji Zlínském hrad Buchlov, zámek Buchlovice, zámek Vizovice, Květná zahrada Kroměříž, v kraji Olomouckém hrad Bouzov, zámek Jánský Vrch, hrad Šternberk, zámek Velké Losiny, či v kraji Moravskoslezském Důl Michal, zámek Hradec nad Moravicí, zámek Janovice, zámek Raduň.

Minutové prohlídky

Pokud upřednostňujete zábavnější a rychlejší formu prohlídky, zajisté vás upoutají videa Minutová historie hradu Bouzov, hradu Buchlov, zámku Lednice, zámku Valtice, zámku Jánský Vrch, zámku Vranov nad Dyjí, hradu Bítov a hradu Šternberk.

Pro naopak detailnější prohlídku se s námi vydejte například za hradbu hradu Švihov díky několikadílnému seriálu.

Pětiminutové prohlídky

Vila Stiassni v Brně
Zámek Vizovice

Virtuální prohlídka výstavy Telč a jezuité. Řád a jeho mecenáši

Nedávno skončená výstava Telč a jezuité. Řád a jeho mecenáši se konala v prostorách Univerzitního centra Telč Masarykovy university, tedy ve zdejší bývalé jezuitské koleji. Výstava ovšem pokračuje nadále online prostřednictvím virtuální prohlídky, která byla zařazena na program Noci vědců.

virtuální prohlídka výstavy

Virtuální prohlídka dětských výkresů na Bečově

5. listopadu tomu bylo 35 let od okamžiku nálezu jedinečné zlatnické památky evropského významu - relikviáře svatého Maura. Na jaře 2020 tak vyhlásil Státní hrad a zámek Bečov ve spolupráci s Galerií umění Karlovy Vary, p. o. a Základní školou a střední školou Karlovy Vary výtvarnou soutěž Relikviář očima dětí. Veškeré výtvory si nyní můžete prohlédnout pomocí virtuální prohlídky.

virtuální prohlídka výkresů

Příběh relikviáře sv. Maura, který vsotupil do dějin české kriminalistiky, si můžete připomenout v podobě rozhlasové hry.


Recepty aristokratických jídel

Na zámku Raduň se zase můžete nechat inspirovat recepty jídel, která se vařila v růzých obdobích na šlechtických sídlech v 19. století.

Rekonstrukce ve Slatiňanech

Projekt obnovy zámku Slatiňany s názvem „Slatiňany – šlechtická škola v přírodě“ byl v roce 2017 zahájen a ke konci června 2020 slavnostně ukončen. V rámci projektu bylo obnoveno unikátní dětské hospodářství, vybudováno bezbariérové návštěvnické centrum či revitalizován zámecký park. Podívejte se na časosběrové video, jak rekonstrukce probíhala.

Rekonstrukce věže Jakobínka

Úspěšnou rekonstrukcí prošla i věž Jakobínka na hradě Rožmberk nad Vltavou. Věž byla restaurována středověkými stavebními technologiemi za použití funkční repliky středověkého jeřábu. Okolo věže bylo vystavěno speciální lešení z ručně opracovaného dřeva vytěženého v místním lese. Po více než sto letech je věž opravena a zpřístupněna veřejnosti. Jak resturování probíhalo můžete zhlédnout ve videích zde.

DJ Aid Kid na zámku Valeč

Move Association a pražský cross][club ve spolupráci se zámkem Valeč a studenty MULTILAB.cz z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v rámci sociálně distancovaných akcí představili Aid Kid live. Za tímto pseudonymem se nachází muzikant, producent, multimediální umělec a DJ Ondra Mikula, který své živé sety staví na improvizaci.
  • 16. 11. 2020

Související zprávy

Na hradech a zámcích se uklízí, šije i natáčí virtuální prohlídky

26. 3. 2020 (aktualizováno 14. 4. 2020)

Přestože hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu zůstávají pro veřejnost uzavřené, jejich zaměstnanci se s plnou vervou pustili do příprav na posunutý...