Prozkoumejte naše památky online

Památky jsou sice stále uzavřeny, ale můžete je navštívit alespoň online. Připravili jsme pro vás výběr těch nejzajímavějších virtuálních prohlídek, rozhovorů s kastelány či časosběrných videí. Nechybí ani virtuální výstavy, které se kvůli pandemii neotevřely návštěvníkům. Užijte si cestování z pohodlí domova!

Výstava: To nejlepší z architektury 60. a 70. let v ČR

Výstava To nejlepší z architektury 60. a 70. let v České republice v prostorách NTK byla dlouho odkládaná a zavřená kvůli koronové pandemii, nyní ji ovšem můžete navštívit alespoň virtuálně. Výstava je jedním z výstupů pětiletého projektu, který se zabýval výzkumem moderní architektury mezi roky 1960–1980 v rámci programu NAKI II. Součástí projektu je i vydaný dvousvazkový katalog Architektura 60. a 70. let v České republice, který je možný zakoupit v e-shopu NPÚ či prolistovat online. Navštívit můžete i tuto mapovou aplikaci a prozkoumat, kde přesně se stavby u nás nachází.

Virtuální duchcovská obrazárna

Obrazárna Duchcov představuje online sbírku obrazů, které jsou dnes fyzicky rozptýleny v expozicích a depozitářích několika památek a paměťových institucí. Návštěvník má tak díky nové webové prezentaci příležitost si obrazy prohlédnout tak, jak byly v minulosti rozmístěny v devíti místnostech piana nobile zámku Duchcov, a to v podobě zaznamenané roku 1823.  Vstoupit do obrazárny

Grafický kabinet na Duchcově

Na zámku Duchcov vznikl nový návštěvnický okruh spolu s přesnou rekonstrukcí grafického kabinetu dle archivních fotografií. Kabinet byl v minulých staletích několikrát deinstalován a převážen a ještě donedávna byl prezentován veřejnosti v pozměněné podobě na zámku Zákupy. Unikátní grafický kabinet, který se vrátil zpět na Duchcov, bude pro návštěvníky zpřístupněn v sezoně 2021. Na online prohlídku vás ale vezme kastelánka Lucie Šťastná už nyní.

Grafický kabinet je spolu s duchcovskou obrazárnou jedním z výstupů projektu Valdštejnové – lvi ve službách císařů, který je součástí dlouholetého programu Po stopách šlechtických rodů.

Grafický kabinet na Duchcově

Na zámku Duchcov vznikl nový návštěvnický okruh spolu s přesnou rekonstrukcí grafického kabinetu dle archivních fotografií. Kabinet byl v minulosti několikrát deinstalován a převážen, ještě donedávna byl prezentován veřejnosti v pozměněné podobě na zámku Zákupy. Unikátní grafický kabinet, který se vrátil zpět na Duchcov, bude pro návštěvníky zpřístupněn v sezoně 2021. Na online prohlídku vás ale vezme kastelánka Lucie Šťastná už nyní.

Grafický kabinet je spolu s duchcovskou obrazárnou jedním z výstupů projektu Valdštejnové – lvi ve službách císařů, který je součástí dlouholetého programu Po stopách šlechtických rodů.

Prohlídka bez návštěvníků na zámku Dačice


Druhý díl naleznete zde.

Virtuální prohlídky po Moravě

Pokud jste doposud navštívili některé naše památky na Moravě, jistě vás potěší tyto virtuální panoramatické prohlídky.

Prozkoumejte v kraji Jihomoravském například hrad Bítov, zámek Bučovice, zámek Kunštát, zámek Lednice, zámek Lysice, zámek Milotice, hrad Pernštejn, zámek Rájec nad Svitavou, zámek Uherčice, zámek Valtice, hrad Veveří, zámek Vranov nad Dyjí, vila Stiassni v Brně, v kraji Zlínském hrad Buchlov, zámek Buchlovice, zámek Vizovice, Květná zahrada Kroměříž, v kraji Olomouckém hrad Bouzov, zámek Jánský Vrch, hrad Šternberk, zámek Velké Losiny, či v kraji Moravskoslezském Důl Michal, zámek Hradec nad Moravicí, zámek Janovice, zámek Raduň.

Kastelánská zpověď: Můj dům, tvůj hrad

Jaké je se starat o zámek či hrad, vám popíší naši kasteláni zámku Hrubý Rohozec, Slatiňany a hradu Grabštejn.


Více prohlídek s kastelány o mnoha zajímavostech našich objektů ve správě ÚPS Sychrov naleznete zde. Nebo zhlédněte Hovory s kastelány o zámku Kozel, zámku Nebílovy či o zámku Michovo Hradiště zde.

Minutové prohlídky

Pokud upřednostňujete zábavnější a rychlejší formu prohlídky, zajisté vás upoutají videa Minutová historie hradu Bouzov, hradu Buchlov, zámku Lednice, zámku Valtice, zámku Jánský Vrch, zámku Vranov nad Dyjí, hradu Bítov a hradu Šternberk.


Pro naopak detailnější prohlídku se s námi vydejte například za hradbu hradu Švihov díky několikadílnému seriálu.

Pětiminutové prohlídky

Vila Stiassni v Brně
Zámek Vizovice

Výstava: Telč a jezuité. Řád a jeho mecenáši

Nedávno skončená výstava Telč a jezuité. Řád a jeho mecenáši se konala v prostorách Univerzitního centra Telč Masarykovy university, tedy ve zdejší bývalé jezuitské koleji. Výstava ovšem pokračuje nadále online prostřednictvím virtuální prohlídky, která byla zařazena na program Noci vědců.


Výstava: Relikviář očima dětí na Bečově

5. listopadu tomu bylo 35 let od okamžiku nálezu relikviáře svatého Maura - jedinečné zlatnické památky evropského významu. Na jaře 2020 tak vyhlásil Státní hrad a zámek Bečov ve spolupráci s Galerií umění Karlovy Vary, p. o. a Základní školou a střední školou Karlovy Vary výtvarnou soutěž Relikviář očima dětí. Veškeré výtvory si nyní můžete prohlédnout pomocí virtuální prohlídky.

virtuální prohlídka výkresů

Příběh relikviáře sv. Maura, který vsotupil do dějin české kriminalistiky, si můžete připomenout v podobě rozhlasové hry.

Rekonstrukce ve Slatiňanech

Projekt obnovy zámku Slatiňany s názvem Slatiňany – šlechtická škola v přírodě byl v roce 2017 zahájen a ke konci června 2020 slavnostně ukončen. V rámci projektu bylo obnoveno unikátní dětské hospodářství, vybudováno bezbariérové návštěvnické centrum či revitalizován zámecký park. Podívejte se na časosběrové video, jak rekonstrukce probíhala.

 

Rekonstrukce věže Jakobínka

Úspěšnou rekonstrukcí prošla i věž Jakobínka na hradě Rožmberk nad Vltavou. Věž byla restaurována středověkými stavebními technologiemi za použití funkční repliky středověkého jeřábu. Okolo věže bylo vystavěno speciální lešení z ručně opracovaného dřeva vytěženého v místním lese. Po více než sto letech je věž opravena a zpřístupněna veřejnosti. Jak restaurování probíhalo můžete zhlédnout ve videích zde.

DJ Aid Kid na zámku Valeč

Move Association a pražský cross][club ve spolupráci se zámkem Valeč a studenty MULTILAB.cz z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v rámci sociálně distancovaných akcí představili Aid Kid live. Za tímto pseudonymem se nachází muzikant, producent, multimediální umělec a DJ Ondra Mikula, který své živé sety staví na improvizaci.

 


Mapa k vykreslení

Vytisknete si mapu České republiky a vybarvěte si, na kterých našich památkách jste letos či v předchozích letech byli či na které se chcete vydat příští rok. Mapa je ke stažení zde.

 

 

  • 16. 11. 2020
    (aktualizováno 27. 12. 2020)