Takové byly Dny evropského kulturního dědictví 2020 "U Ferusů"

„I za Napoleona město žilo…“, to je název celodenního programu pro veřejnost, který se uskutečnil v rámci oslav Dnů evropského kulturního dědictví na dvoře Národního památkového ústavu na Senovážném náměstí v Českých budějovicích. Návštěvníci bývalého povoznictví "U Ferusů" se tak mohli přenést na počátek 19. století, kdy Českým Budějovicím vládl purkmistr František Eusebius Daublebský ze Sternecku.

Po celý den čekaly návštěvníky praktické ukázky ševcovského a sedlářského řemesla, výroby dud nebo hudební a taneční vystoupení. Kytarové duo Čapek & Interholz z Českého Krumlova ve složení Radek Interholz a Jindřich Čapek navodilo atmosféru starých časů barokní a renesanční hudbou. Dětský folklórní soubor Úsviťáček z Českých Budějovic potěšil diváky svými Písněmi a tanci ševcovskými, vojenskými a dudáckými.Hlavním bodem programu byla divadelní scénka v podání pracovníků Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Herci a herečky v empírových kostýmech připoměli hrdinství budějovického purkmistra Sternecka a štědrost knížete Josefa II. Dobrého ze Schwarzenbergu v souvislosti s hrozbou vypálení Českých Budějovic napoleonskými vojsky v roce 1805.

Na scénku navazovalo vystoupení váženého hosta, Schwarzenberské granátnické gardy z Českého Krumlova, která dorazila po 100 letech do Českých Budějovic. Diváci si prohlédky uniformy a zbraně, které garda používá při přehlídkách a dozvěděli se mnoho o její historii a současnosti.

V přednáškovém sále byla celý den k prohlédnutí výstava Jak zachránit město aneb Návštěva u Budějovického purkmistra Františka Eusebia Daublebského ze Sternecku, která seznámila s podrobnostmi událostí z doby napoleonských válek i s osudy významného rodu. Výstavu společně s pracovníky Národního památkového ústavu připravil potomek budějovického purkmistra Tomáš Sterneck, který se zhostil i přednášky o slavném předkovi. Účastníci se mohli zúčastnit i  přednášky Anežky Mikulcové na téma Portrétní siluety, které byly v období klasicismu velmi oblíbené.

Vlastní portrét své siluety vyráběli nejen děti, ale i dospělí ve výtvarné dílně Šárky Kosové. Velký úspěch sklidilo i stínové divadlo.

Návštěvníci se mohli občerstvit u stánku minipivovaru Hulvát a ochutnat něco sladkého z dobové kavárny, kterou připravila cukrárna Boršovské dobroty. Během dne probíhal také prodej publikací NPÚ.