Prohlédněte si modely staveb Adolfa Loose na výstavě ve vile Stiassni v Brně

Od 19. 6. do 28. 9. 2020 se v brněnské vile Stiassni koná výstava modelů staveb Adolfa Loose od japonského profesora Yoshio Sakurai.

Výstava Adolf Loos Modely je jednou z připomínek letošního výročí 150 let od narození Adolfa Loose, tvůrce pocházejícího z Brna, který zásadním způsobem ovlivnil světovou architekturu. Návštěvníci vily Stiassni (Metodické centrum moderní architektury) budou mít možnost prozkoumat modely architektových realizací od profesora Yoshio Sakurai, které vytvořil spolu se svými studenty z TOYO univerzity v Tokiu.

Celkem 13 popularizačních modelů nejznámějších Loosových staveb je zhotoveno v měřítku 1:50 s interaktivním přesahem – lze nahlédnout do interiérů, některé objekty je možné rozložit a sledovat kromě prostoru i konstrukční řešení, která vedou k pochopení vlastního Raumplanu (prostorového plánu). Modely plní zejména vzdělávací funkci, aby návštěvník lépe chápal architektonické principy, které charakterizují Loosův odkaz. Jak se taková výstava modelů převáží a instaluje, se můžete podívat ve videu. 
 


Profesor Sakurai se s Loosovým dílem seznámil během studií v Itálii. Myšlenka vytvořit modely Loosových staveb se zrodila po návštěvě Müllerovy vily v Praze s proslulým Raumplanem. Na modelech pracoval několik let a navštívil kvůli nim všechny objekty po celé Evropě. Cílem modelů je popularizovat architektonický význam Loose, který měl zejména s prostorovým pojetím tzv. Raumplanu značný dopad na moderní architekturu v meziválečné době nejen v Evropě. Dodnes jeho dílo láká odbornou i laickou veřejnost.

  • 18. 6. 2020

Související akce

Výstava

Vila Stiassni zve na výstavu: Yoshio Sakurai - Adolf Loos. Modely

  • vila Stiassni v Brně ()
  • 19. 6. 2020–22. 6. 2020
  • 10.00–17.00
  • Otevírací dobu si prosím ověřte na stránce pořadatele
Výstava

Vila Stiassni zve na výstavu: Následovníci Adolfa Loose

  • vila Stiassni v Brně ()
  • 2. 10. 2020–5. 10. 2020
  • 10.00–17.00
  • Otevírací dobu si prosím ověřte na stránce pořadatele

Související zprávy

Vila Stiassni zve na výstavu modelů staveb Adolfa Loose. Vznikly v Japonsku

10. 6. 2020

Výstava modelů staveb Adolfa Loose od prof. Yoshio Sakuraie, kterou vytvořil spolu se svými studenty z TOYO University v Tokiu zahrnuje 13 realizovaných i...

Dnes byl zahájen rok Adolfa Loose, průkopníka puristické architektury

13. 1. 2020

V pondělí 13. ledna byl v prostorách Studijního a dokumentačního centra Norbertov v Praze oficiálně vyhlášen Rok Adolfa Loose 2020. Cílem této iniciativy, vzniklé na...