Praktické dílny na Invalidovně školily zaměstnance NPÚ

Říjnová praktická dílna na Invalidovně uskutečněná v rámci Odborného vzdělávání pracovníků NPÚ

Ve dnech 21. až 25. října se v rámci projektu Odborného vzdělávání pracovníků NPÚ uskutečnila v areálu karlínské Invalidovny praktická dílna zaměřená na okna a další dřevěné prvky v památkově chráněných budovách. Součástí byly také exkurze do pražských historických objektů.

Projekt Národního památkového ústavu Odborné vzdělávání pracovníků NPÚ jako nástroj pro zvýšení efektivnosti a péče o kulturní dědictví ČR nabídl v říjnu pracovníkům NPÚ praktickou dílnu s názvem Památkové kompetence v praxi, která se soustředila na okenní křídla z 19. století. Dílna měla celkem čtyři stanoviště, na kterých se účastníci pod vedením odborníků (Petra Růžičky, Luďka Dvořáka, Petra Pavlíčka a Radomila Konečného) seznamovali s tesařstvím, opracováním dřeva, restaurováním nátěrů a fládrováním.


V prvním dnu byla provedena demontáž okenních křídel, průzkum zachovaných nátěrů a rozhodnutí o dalším postupu. Pokračovalo se odstraňováním pozdějších nevhodných prvků a prasklých skleněných výplní. V dalších dnech byly opraveny, doplněny a ošetřeny dřevěné rámy, provedena byla také povrchová úprava dřevěných částí (oprava konstrukce rámu, výměna dožilých částí). Dokončená křídla byla opět zavěšena. Následovat bude ještě povrchová úprava kovových částí a sklenářské práce. Rovněž exkurze, které dílnu doplňovaly, byly zaměřeny na okna, dveře, krovy, podlahy a jiné dřevěné prvky. K návštěvě byly vybrány jak středověké, tak funkcionalistické objekty, odborný výklad zajistili pracovníci NPÚ Jan Veselý, Pavel Jerie, Vít Mlázovský a Kateřina Dryáková.

  • 8. 11. 2019