Navštivte zajímavá i běžně nepřístupná místa, která se zapojí do Dnů evropského dědictví

Dny evropského dědictví každoročně otevírají zajímavé a výjimečné architektonické, archeologické a sakrální památky. Do letošního ročníku, jehož hlavními tématy jsou památky a zábava, se ve dnech 7. až 15. září zapojí téměř 300 obcí a 800 památek po celé České republice.

V letošním roce můžete vyrazit například na zámek Benešov nad Ploučnicí, do Jindřichova Hradce, kde můžete mimořádně navštívit Španělské křídlo zámku nebo kostel sv. Jakuba, do kláštera Zlatá Koruna, nebo do Třeboně. Zámek Opočno nabídne přednášku Jan Václav Bergl - vídeňský malíř ze Dvora Králové nad Labem. Na Bezdězu vás čekají šermíři i kováři, zámek Náchod se představí jako dějiště české literatury, Grabštejn se zase přenese do časů Clam-Gallasů. V Ratibořicích zavzpomínají na vévodkyni Zaháňskou, na Bouzově si prohlédnete velkoformátové fotografie, které zachycují stav vybraných místností v období před přestavbou hradu. Do sklepení se můžete podívat na zámku v Horšovském Týně, na hradě Landštejn i na Duchcově. Kostýmované prohlídky připravili ve Velkém Březně i na Šternberku. V Libochovicích budou mimořádně zpřístupněny interiéry druhého patra zámku, které ještě nikdy veřejnost neměla možnost navštívit. Ve Stekníku se můžete těšit na slavnostní otevření chmelových stezek. Kastelánské prohlídky na zámku Jezeří vás zavedou zavedou i do jinak nepřístupných částí rozsáhlého zámku.

V České republice organizuje Dny evropského dědictví Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Tak jako každý rok se otevřou dveře veřejných budov (radnic, soudů, církevních institucí, škol, obytných domů atd.) i soukromých staveb, oblíbené památky navíc chystají prohlídky běžně nepřístupných částí, speciální komentované prohlídky nebo nabídnou ojedinělé zážitky. Zapojená místa i akce můžete vyhledat pomocí mobilní aplikace, díky níž je možné vyhledávat registrované objekty přímo v mobilním telefonu.

Přehled zúčastněných památek

Přehled doprovodných akcí

  • 2. 9. 2019
    (aktualizováno 12. 9. 2019)