Kniha omítkových vrstev a model zahrady přibližují návštěvníkům zámek Vimperk!

Přímo na prohlídkové trase Dolní zámek najdou návštěvníci hravé pomůcky, skrze které mohou lépe objevovat ztracené či ukryté vrstvy vimperského zámku.

Po loňské knize omítkových vrstev přibyl letos na prohlídkovou trasu model zahrady, který má návštěvníkům přiblížit podobu zahrady vimperského zámku v renesanci. Obě pomůcky mohou využívat průvodci přímo během prohlídky a zpřístupnit tak návštěvníkům, co běžně zůstává jejich zraku skryto.

V případě knihy omítkových vrstev se jedná o souvrství omítek v jedné z místností Dolního zámku. "Na stěnách máme okolo 21 vrstev nátěrů, z nichž šest šablonových výmaleb se vzorem je v restaurátorské sondě odryto tak, aby byl vzor rozeznatelný. U zbylých se často jedná o souvrství bílých nátěrů, výmalby poškozené tak, že je nedokážeme ve větší ploše odkrýt atd. V knize omítkových vrstev si je ale návštěvník může všechny prohlédnout a nejen to! Díky rozdílné tloušťce a struktuře papíru si může uvědomit, že i jednotlivé vrstvy mají různou tloušťku a strukturu," říká kastelán Vojtěch Brož.

Model zahrady naopak pracuje s vrstvou, kterou lze zachytit už jen archeologickým průzkumem pod zemí – renesanční podobou zahrady. Zámecká zahrada se však mnohokrát proměnila a ta současná tu renesanční už příliš nepřipomíná. "Vzhledem k tomu, že informací o podobě zahrady v renesanci nemáme mnoho informací, model představuje jednu z možností, jak zahrada mohla vypadat. Při tvorbě modelu jsme vycházeli ze znalostí o vimperské zahradě i z obecných znalostí o struktuře renesančních zahrad a o rostlinách v nich pěstovaných. Děti (či hraví dospělí) si tak mohou zkusit model složit, prozkoumat geometrickou strukturu záhonů či vyzkoušet, kolik rostlin vyobrazených v záhonech poznají," popisuje zástupkyně kastelána Lucie Budirská.

Všechny pomůcky vznikají přímo na zámku, za přispění jeho zaměstnanců. "Kupříkladu model zahrady vznikl přímo zde, v naší truhlářské dílně, a díky šikovnosti našeho truhláře vypadá přesně podle našich představ. Jen na ilustrování jsme si netroufli, zadali jsme ho proto raději zkušené ilustrátorce," dodává kastelán Brož.

Autoři pomůcek:

Kniha omítkových vrstev: Mgr. MgA. Lucie Machová

Model zahrady – dřevěný model: Josef Bican

Model zahrady – ilustrace: MgA. Tereza Bečvářová