Zámek Janovice u Rýmařova zve na návštěvu hraběcí rodiny Harrachů

O víkendu byl slavnostně otevřen zámek Janovice u Rýmařova, který v minulých dnech přešel pod správu Národního památkového ústavu. Po plánované obnově, kterou NPÚ připravuje, zde vznikne prohlídková trasa. Již v letošní sezoně se však návštěvníci mohou prostřednictvím výstavy seznámit s nejvýznamnějšími majiteli zámku – hraběcí rodinou Harrachů.

Na zámku je k vidění výstava NPÚ s názvem Svět „janovických“ Harrachů, která představí rod nejvýznamnějších majitelů Janovic. V prostorách někdejšího hraběcího bytu se návštěvníci skrze fotografie z přelomu 19. a 20. století seznámí s rodinami hrabat Alfréda a jeho syna Františka z Harrachu, jejich sídly, životním stylem i hraběcím personálem. Harrachové, kteří patřili od 16. století mezi nejvýznamnější a nejbohatší šlechtické rody habsburské monarchie, vlastnili janovický zámek od roku 1721. Původně pozdně gotickou tvrz z 16. století nechali upravit a rozšířit ve stylu pozdního baroka.

Posledním soukromým majitelem objektu byl maďarský diplomat František Zikmund Rosty-Forgách de Barkócz, kterému byl majetek včetně zámku Janovice po roce 1945 zabaven. Později zde sídlil depozitář archivu Olomouckého kraje, v loňském roce byl zámek převeden do správy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, v květnu 2019 jej převzal Národní památkový ústav.

„Jedná se o cenný objekt nejen z hlediska památkové hodnoty, ale i z hlediska potenciálu cestovního ruchu. Pevně věříme, že po plánované obnově a vybudování prohlídkové trasy pro návštěvníky zámek Janovice výraznou měrou přispěje k oživení turismu v Moravskoslezském kraji,“ uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

  • 11. 6. 2019