Památky mají svůj den a zvou do běžně skrytých míst

Památky ve správě Národního památkového ústavu se připojí k oslavám Mezinárodního dne památek a historických sídel, který každoročně připadá na 18. duben. V tento den, vyhlášený organizací UNESCO již v roce 1982, se tradičně pořádají akce s cílem zvýšit povědomí o památkách a památkové péči. Také hrady, zámky a další objekty ve správě NPÚ si při této příležitosti připravily pestrý program, který bude trvat hned dva dubnové víkendy.

U příležitosti letošního dne památek budou mít o víkendu 13. a 14. dubna návštěvníci zámku Stekník možnost navštívit prostory, které prošly restaurováním. Od podzimu 2017 pracovali restaurátoři v západním křídle zámku. Obnovou prošla kachlová kamna a krby, vitráže v oknech jídelny, parketové podlahy, dřevěné obklady stěn, dveře, okna, včetně kování a zámků, i nástěnné malby.

V sobotu 13. dubna otevře svoji 13. komnatu také zámek Hluboká. Návštěvníci si prohlédnou běžně nepřístupné prostory části suterénu, historické kotle a sestoupí do sklepa vytesaného do skály.

Do Dolu Michal v Ostravě-Michálkovicích dojedete tento víkend historickými vozidly, na místě vás pak bude čekat parta ostřílených havířů, kteří Vám přiblíží těžkou práci horníka a historii této autentické národní kulturní památky.

Speciální prohlídky po místech, kam se běžně nechodí, nabídne Sázavský klášter. Po oba víkendové dny během netradičních prohlídek s vyprávěním prozkoumáte klášterní sklepení, krovy střech klášterního konventu, objevíte zapomenutý erb a pokocháte se i vyhlídkami z neorenesanční věže do krajiny, kterou kráčely dějiny.

Hrad Šternberk pro návštěvníky všech generací připravil speciální komentované prohlídky s restaurátory, kteří návštěvníky seznámí s tajemstvím obnovy historického mobiliáře. Výklad bude zaměřen na historický nábytek, vitráže, kachlová kamna či technická zařízení. Prohlídky budou pro tento den exkluzivně rozšířeny o okruh Od kuchyně po půdu, který představí technické zázemí hradu. Součástí bude prohlídka jídelního a osobního výtahu, prostor pro služebnictvo i pokoje bývalých pánů hradu, přes které se návštěvníci postupně dostanou až na půdu, kde čeká funkční strojovna výtahu a prohlídka rozlehlých půdních prostor. Na závěr okruh zavede návštěvníky do nově zrekonstruované Liechtensteinské kuchyně.

Zájemci o dobovou módu mohou zavítat na hrad Švihov, kde se v sobotu 13. dubna uskuteční přednáška Oděv v západních Čechách 15. až 17. století památkářky a odbornice na historický textil Veroniky Pilné. Přednáška posluchače seznámí s tím, jak vypadala móda v plzeňském regionu v historických dobách, jak se říkalo dobovým účesům či jak se nazývaly jednotlivé součásti oděvů.

Mezinárodní den památek a historických sídel v klášteře Zlatá Koruna přinese procházky po okolí kláštera, které se zaměří na venkovskou krajinu. Čeká vás povídání nejen o klášteře, ale hlavně o dalších budovách v obci, například o soše sv. Jana Nepomuckého, o hospodářském dvoře, o budovách fary, obecního úřadu, mlýna, sýpky nebo domcích Na Fleperku.

Na Landštejně se po oba dny uskuteční komentovaná prohlídka se zaměřením na dějiny a stavbu hradu v 16. století. Hospodářské sklepy ze 13. století pod gotickým Velkým palácem budou zdarma k vidění na hradě Nové Hrady. Gotické sklepení spolu s černou kuchyní ukážou i na zámku Jindřichův Hradec.

Mezinárodní den památek na Grabštejně bude zaměřen na historii a stavební aktivitu za doby posledních majitelů grabštejnského hradozámeckého areálu. Malí návštěvníci budou mít navíc možnost zažít dětskou interaktivní prohlídku, při níž si vyrobí i postavičku clam-gallasovského papouška, jehož hrob se nachází v podhradí. Pro dospělé budou připraveny speciální prohlídky, všichni pak budou moci ochutnat dobovou specialitu uvařenou na ohni přímo na nádvoří.

Po oba víkendové dny bude rovněž zpřístupněna středověká věž na zámku Lemberk, která se otevře i během dalšího, velikonočního víkendu.

Památky v Jihočeském a Plzeňském kraji nabídnou zvláštní víkendovou akci v podobě tzv. reciproční vstupenky. Zakoupíte-li si ve dnech 13. a 14. dubna vstupenku na jednom z těchto objektů, můžete ve stejných dnech navštívit další z objektů ve stejném kraji zdarma. V Plzeňském kraji tak můžete navštívit hrad Švihov, zámky Červené Poříčí, Nebílovy a Kozel. Po oba dny bude na hradech Rožmberk, Landštejn, Zvíkov a Nové Hrady, na zámcích Jindřichův Hradec, Červená Lhota, Kratochvíle a Dačice a v klášteře Zlatá koruna platit reciproční vstupenka, kdy po předložení vstupenky z jednoho objektu návštěvník získává vstup na druhém objektu zdarma. Reciproční vstupenka platí pouze pro jednotlivce a rodinné vstupenky, neplatí pro hromadné skupiny.

Oslavy Mezinárodního dne památek budou pokračovat i ve čtvrtek 18. dubna. Na Bouzově je pro návštěvníky připravena speciální trasa obohacená o návštěvu hradní kuchyně a bytu správce v jižním Oppersdorfském křídle. Zámek Jezeří nabízí netradiční rozšířené prohlídky zámku, areál bude otevřen od 10 do 17 hodin.

V Mezinárodní den památek otevře zámek Červené Poříčí mimořádný prohlídkový okruh Kaple Nejsvětějšího srdce Páně, kde se seznámíte s historickým a stavebním vývojem zámecké kaple, návazností budovy k nedalekému zámeckému areálu a vztahem výzdoby vnitřních prostor k šlechtickým rodům a jejich rodnému Německu. Prohlédnete si bohatou vnitřní štukovou výzdobu i rokokový oltář s kazatelnou.

Ani tím ale akce k Mezinárodnímu dni památek nekončí, některé památky se k němu připojí o velikonočním víkendu 20. a 21. dubna. Zámek Duchcov si připravil speciální prohlídky svátečně vyzdobených interiérů, jejichž součástí bude také soutěž v hledání velikonočních vajíček umístěných po areálu zámku či v zámecké expozici.

Jedinečnou možnost prohlídek interiéru budete mít v kostele sv. Víta v Zahrádce, kde vás čeká odborný výklad o historii a stavební podobě kostela a zaniklého městečka. Na zámku v Náchodě čeká návštěvníky v sobotu 20. dubna povídání zaměřené na italský rod Piccolomini, které se uskuteční ve Španělském sále v reprezentačních pokojích Piccolominiů.

Na většinu akcí je nutná rezervace, proto dlouho neváhejte a rezervujte si včas místa na vaše oblíbené památky.

 • 10. 4. 2019

Související akce

Netradiční prohlídka

Mezinárodní den památek na zámku Hluboká

 • Hluboká nad Vltavou ()
 • 13. 4. 2019
 • 9.00–15.00
Vila s vodním příkopem, vstupní věž - zámek Kratochvíle
Netradiční prohlídka

Mezinárodní den památek a historických sídel na zámku Kratochvíle

 • Státní zámek Kratochvíle ()
 • 13. 4. 2019–14. 4. 2019
 • 9.00–15.30
Netradiční prohlídka

Mezinárodní den památek a historických sídel

 • Červená Lhota ()
 • 13. 4. 2019–14. 4. 2019
 • 9.30–16.00
Netradiční prohlídka

Mezinárodní den památek a historických sídel

 • Nové Hrady ()
 • 13. 4. 2019–14. 4. 2019
 • 9.30–15.30
Netradiční prohlídka

Mezinárodní den památek a historických sídel

 • Zámek Český Krumlov, V. zámecké nádvoří ()
 • 13. 4. 2019–14. 4. 2019
 • 10.00–16.00
Společenské akce

Mezinárodní den památek a historických sídel na zámku Červené Poříčí

 • Státní zámek Červené Poříčí ()
 • 13. 4. 2019–14. 4. 2019
 • 10.00–15.00