Z důvodu ochrany unikátní Dolní zahrady zámku Hluboká došlo ke změně návštěvnického režimu

Správa státního zámku Hluboká zavedla od prosince loňského roku z důvodu ochrany a zabezpečení zámecké budovy a Dolní zahrady se vzácnými starobylými dřevinami, okrasnou výsadbou a ikonickou kašnou z filmu Pyšná princezna nový provozní režim. Od začátku října do konce dubna je Dolní zahrada otevřena od 8:00 do 17:00 hodin, od počátku května do konce září se její brány uzavřou po 19. hodině. Novinkou letošní sezóny budou i komentované prohlídky parku a zahrad. Zámecký park i Horní zahrada však zůstávají přístupné po celý den.

Zámek Hluboká spolu s přilehlým parkem a zahradami tvoří jedinečný historický komplex světového významu a jako národní kulturní památka je spravován Národním památkovým ústavem.

„Schwarzenbergové, kteří tento unikátní komplex ve druhé polovině 19. století přetvořili do současné podoby, permanentně usilovali o jeho ochranu. O to se snažíme i my. Přestože je bezprostřední okolí zámku, včetně Dolní zahrady, 24 hodin monitorováno kamerovým systémem, není to dostačující. Z důvodu nočního vandalismu a ochrany objektu jsme proto přistoupili k zavedení nové návštěvní doby a začali jsme zahradu na noc zamykat, což se doposud nedělo“, vysvětluje kastelán zámku Martin Slaba.

„Chápu, že večerní procházka rozkvetlou Dolní zahradou je romantickým zážitkem a vím, že většina domácích i zahraničních návštěvníků plně respektuje výjimečnost místa a chová se v souladu s návštěvním řádem. Naši zahradníci se o zahrady příkladně starají a jejich práci právem obdivují turisté z celého světa. Jenže stačí, aby se čas od času zahradou prohnala parta ignorantů a mnohaletá práce je během několika minut zmařená. Podobní návštěvníci nerespektují síť cest, ničí unikátní stromy a keře, lezou do vypuštěných i napuštěných kašen, ohrožují zámek drony, zkoumají, jak se dostat do obřadní síně či na litinovou terasu, hrají v zahradě fotbal, venčí zde psy bez vodítka, zapalují ohně a pro dobré selfie jsou schopni vyšplhat kamkoliv“, popisuje kastelán Slaba.

Toto opatření není výjimečné. Jeho primárním cílem je ochrana unikátní historické zahrady. „Na významné části českých historických objektů je vstup do parků a zahrad nějakým způsobem upraven. V zimním období je například uzavřen park v Českém Krumlově nebo v Jindřichově Hradci. Na noc se uzavírá také park v Třeboni, v Telči i na jiných zámcích. Obdobný přístup je z důvodu bezpečnosti a ochrany zahrad a  parků běžný i v zahraničí", potvrzuje ředitel územní památkové správy v Českých Budějovicích Petr Pavelec.

Správa zámku plánuje, že během roku několikrát dobu uzamčení posune na pozdější hodinu, aby měla veřejnost stále možnost si vychutnat večerní procházky zámeckou zahradou. Poprvé to bude 1. května. V letošním roce budou zavedeny také komentované prohlídky se zahradníky, kteří veřejnost seznámí nejen s historií hlubockých zahrad a parku, ale i přiblíží, jakým způsobem se o ně po celý rok starají.

Téměř šedesáti hektarový park i Horní zahrada s květinovým parterem před průčelím zámku zůstávají volně přístupné po celý den.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rozsáhlý krajinářský park o rozloze 58 ha založili Schwarzenberkové v 50. letech 19. století jako součást romantické úpravy šlechtického sídla. Bezprostřední okolí zámku obklopují zahradní partery na dvou terasách. Tzv. Dolní zahrada se rozkládá na nižší terénní úrovni a obepíná budovu ze tří stran. Směřuje do ní jižní průčelí zámku s patrovou litinovou verandou, v jehož přízemí se nacházela oranžerie – nynější obřadní síň. Součástí zahrady jsou i dvě kašny. Kruhová kašna s vodotryskem proslula díky filmové pohádce Pyšná princezna režiséra Bořivoje Zemana. Zahrada je osázena kvalitními exotickými dřevinami jako je liliovník, samčí i samičí strom jinanu, mišpulolistý dub, kaštanovník, platan, nahovětvec, křehovětvec, ořechovec vejčitý, smrk dvoubarvý, zerav obrovský či jedlovec. Z domácích druhů vyniká vzrostlý jilm a mohutný letitý tis.