Výstava Evropské dědictví představuje historické a kulturní milníky napříč Evropou

Sagres v Portugalsku

Výstava fotografií 38 významných lokalit, které získaly od roku 2013 Označení Evropské dědictví, představuje místa s historickými a kulturními milníky, sbližující občany a státy Evropské unie. Návštěvník může cestovat nejen v čase, ale i jednotlivými evropskými zeměmi, od archeologických nalezišť k architektuře, od středověkých hradů k folklórním tradicím a krásným uměním.

Na jednom místě může navštívit klášter Cluny ve Francii nebo Archiv Koruny aragonské ve Španělsku či proslulé gdaňské loděnice v Polsku. Cílem výstavy je poukázat na společnou paměť a identitu Evropy a připomenout místa, která symbolizují důležité myšlenky a hodnoty. Od roku 2015 je nositelem Označení Evropské dědictví také Přemyslovský hrad a Arcidiecézní muzeum v Olomouci jako zatím jediný český zástupce.

Výstavu společně pořádají Národní knihovna ČR a Národní památkový ústav, který je současně národním koordinátorem tohoto ocenění v České republice. Označení Evropské dědictví je součástí evropského programu Kreativní Evropa.

Výstava se koná od 23. ledna do 13. dubna v prostorách Národní knihovny ČR (Klementinum), a to od pondělí do soboty od 9 do 19 hodin. Vstupné je 10 Kč, čtenáři Národní knihovny zdrama.

Více k Označení Evropské dědictví

  • 21. 1. 2019

Související zprávy

Hledáme památky, památná místa a důležité události, o kterých by měla Evropa vědět

16. 10. 2018

Národní památkový ústav jako národní koordinátor Označení Evropské dědictví vyhlašuje výzvu do národního kola pro výběr pamětihodností ucházejících se o toto prestižní...

Označení Evropského dědictví nově získalo devět míst

25. 7. 2018

Evropská komise v roce 2018 přidala na seznam Označení Evropského dědictví devět nových míst a událostí. Odborná porota vybírala z celkem 25 žádostí, jež obdržela během...