Do nového roku s novou publikací: monografie Paula Gebauera

Paul Gebauer

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci jako hlavní řešitel grantu Nové realismy na československé výtvarné scéně 1918–1945, vydal v závěru roku 2018 monografii slezského Němce Paula Gebauera, malíře nové věcnosti.

Kolektivní monografie s katalogem díla sleduje životní příběh a uměleckou tvorbu Paula Gebauera (1888–1951), který většinu života až do odsunu prožil v rodné obci Sosnová v Českém Slezsku. V pěti kapitolách prezentuje Gebauerův umělecký odkaz v kontextu širších historických a kulturních souvislostí. Představuje pokus o komplexní uchopení různých aspektů malířovy tvorby, jež dodnes vyvolává emotivní reakce a nepochybně bude i do budoucna předmětem dalšího výzkumu, ať už v kontextu regionální problematiky tzv. Heimatkunst, nebo v rámci širší diskuze o povaze moderních středoevropských realismů meziválečného období a jejich následného zneužití nacistickou propagandou.

Kniha vychází v česko-německé mutaci, editorsky ji připravili Ivo Habán a Anna Habánová, dalšími texty přispěli Branislav Dorko a Lenka Rychtářová. Monografie doprovodí plánované výstavy v Oblastní galerii Liberec (20. 9. 2019 – 5. 1. 2020), ve Slezském zemském muzeu (22. 1. – 26. 4. 2020) a Muzeu v Bruntále (15. 5. – 30. 8. 2020).

Titul je možné zakoupit v e-shopu Národního památkového ústavu a bude k dispozici též na pokladně Oblastní galerie Liberec, na obou místech za jednotnou cenu 499 Kč.