Vykročte do nového roku výletem na hrad či zámek

Ani v zimních měsících si nemusíte odpírat návštěvu vašeho oblíbeného památkového objektu. Od ledna do března si mnohé hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu připravily řadu zajímavých akcí, výstav a koncertů, které byste si neměli nechat ujít.

Do roku 2018 nás přivítá novoroční koncert pořádaný na hradě Švihov, kde vystoupí orchestr tvořený z profesionálních i amatérských hudebníků a studentů hudby z okolí Jižního předměstí v nedaleké Plzni. Vystoupení tohoto orchestru bývají vždy plná nadšení a radosti, stejně tak ale slibují příjemný hudební zážitek vysoké umělecké úrovně.

Vila Stiassni v Brně zve od ledna na výstavu Hledání podoby, která v kresbách a plastikách představí dvacet význačných architektonických osobností. Autorem vystavených děl je brněnský sochař, architekt a pedagog Zdeněk Makovský. Na konec měsíce přichystala tato prvorepubliková vila kostýmované noční prohlídky s detektivní zápletkou. Návštěvníci se v nich vydají pod vedením zkušeného policejního komisaře a jeho týmu po stopě zločinu, aby společně odhalili zákeřného vraha. Čeká vás humor, napětí i romantika. Atmosféru navíc umocní květinové aranžmá z orchidejí, kterými je vila v zimních měsících vyzdobena.

Pokud se chcete dozvědět něco o vitrážích, 18. ledna si nenechte ujít přednášku Mgr. Miloše Krčmáře, která proběhne v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Přednášející vás seznámí s vitrážovými výplněmi, které jsou na Liberecku fenoménem. Tradice výroby vitráží zde totiž spadá do 19. století a přetrvává až do současnosti.

Ve Valticích na konec ledna připadá další ročník svatebního dne. Přijďte si naplánovat svůj velký den, nebo se jen potěšit pohledem na krásné šaty. V únoru zámek Valtice zase podlehne plesové sezoně. Čekají vás zde hned dva zámecké bály. V průběhu studených zimních dní je možné zahřát se na krojovém plese pořádaném v prostorách jízdárny zámku, o dva týdny později pořádá na stejném místě ples základní škola Valtice. Valtice nabízí rovněž každou sobotu během února a března zimní prohlídky zámecké kaple a divadla.

Únor a březen budou ve znamení kamélií. Na zámku Rájec nad Svitavou otevírají pro návštěvníky v průběhu těchto dvou měsíců zámecké skleníky, kde si bude možné prohlédnout sbírku až čtyř set odrůd kamélií v jejich přirozeném prostředí. V březnu zde dokonce proběhne již 26. ročník výstavy rájecké sbírky kamélií, během které tyto kvetoucí keře společně s dalšími květinami vyzdobí historické místnost prvního patra zámku. V období výstavy je možné navštívit i zámecké zahradnictví, kde si můžete kamélie i další jarní květiny zakoupit.

Na kamélie láká také zámek v Kroměříži. V letošním roce bude jejich výstava zasazená do divadelního prostředí. Herci předního evropského divadla Comédie-Française, kteří ve své době udávali směr módy, totiž nosili na kabátě bílý kaméliový květ a tím přispěli k rozšíření módy pěstování kamélií v Evropě. Palmový skleník zámku v Kroměříži bude proto instalován jako série obrazů z Commedie dell´arte. Návštěvník se tak ocitne uprostřed dějství a stane se jeho součástí.

Na začátku března nás ve valtickém zámku navnadí na blížící se jaro košt vín. Do začátku nové sezóny nás pak na konci března uvedou velikonoční slavnosti. Tematicky vyzdobený zámek Hrádek u Nechanic například návštěvníky seznámí s historií Velikonoc. Na speciální prohlídce průvodci mimo jiné prozradí, jak se vypočítá datum jejich slavení, poradí tipy na techniku zdobení vajíček, vysvětlí význam dnů svatého týdne a neochudí vás ani o další zajímavosti. Otevřena bude také zámecká kuchyně, kde nabízí k ochutnání originální sváteční zámecký bílý punč.

Na velikonoční víkend se připravují také na zámku ve Valticích. Od pátku do pondělí bude otevřen hlavní prohlídkový okruh, před zámkem bude stanoviště pro jízdy kočárem a v zámeckém areálu vystaví obří kraslice z dílny žáků valtické základní školy. V sobotu a neděli přibudou na vnitřním nádvoří stánky s občerstvením a vínem, které doplní cimbálová muzika. Velikonoční zvyky připomenou také na hradě Grabštejn či v Krásném Dvoře, kde se můžete těšit na velikonoční jarmark, hudební a divadelní vystoupení, prohlídky zámeckých interiérů a výtvarné dílny.

 • 2. 1. 2018

Související akce

Netradiční prohlídka

Otevření zámeckých skleníků státního zámku Rájec nad Svitavou

 • Rájec nad Svitavou ()
 • 1. 2. 2018–31. 3. 2018
 • 9.00–15.00
 • Otevírací dobu si prosím ověřte na stránce pořadatele
Společenská akce

Velikonoce na zámku Valtice

Společenská akce

Pohádkové Velikonoce na Krásném Dvoře

 • Krásný Dvůr ()
 • 31. 3. 2018
 • 10.00–16.00
Velikonoce na Grabštejně
Netradiční prohlídka

Velikonoční prohlídky na Grabštejně

 • Grabštejn ()
 • 19. 4. 2019–22. 4. 2019
 • 9.00–16.00
 • Otevírací dobu si prosím ověřte na stránce pořadatele
Pro děti

Clam-gallasovské Velikonoce na Grabštejně

 • Grabštejn ()
 • 22. 4. 2019
 • 9.00–16.00

Související zprávy

Ve vile Stiassni najdete tváře dvacítky architektů

9. 1. 2018

V pátek 12. ledna 2018 začíná ve výstavním sále brněnské vily Stiassni výstava nazvaná Hledání podoby. Brněnský sochař, architekt a pedagog Zdeněk Makovský na ní...

Švihovské zimní prohlídky a novoroční koncert

9. 1. 2018

Letošní netradiční zimní prohlídky švihovského hradu se opět setkaly s úspěchem, o čemž svědčila nejen vysoká návštěvnost, ale i nadšené reakce návštěvníků. Velkou...