Úspěšný Den architektury v Jaroměři

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Josefově se opět připojilo k již tradiční celorepublikové akci Den architektury, kterou organizuje spolek Kruh.

V sobotu 30. září jsme nabídli komentovanou procházku lokalitou Na Ptákách v Jaroměři. Tato klidná čtvrť se zajímavým urbanistickým uspořádáním začala vznikat počátkem 20. století. Jeden z prvních urbanistických plánů vypracoval architekt Dušan Jurkovič. Rozdělil celou plochu do pravidelných bloků s respektem k historickému průběhu cesty spojující Jaroměř s blízkým Josefovem. Na něj navázaly další plány, které Ptáky pohledově navázaly hlavní osovou komunikací na jaroměřskou radniční budovu. Čtvrť v průběhu 20. století zaplnila zástavba rodinných domů, školních budov a bytových domů. Řadu těchto staveb projektovali a postavili významní jaroměřští a hradečtí stavitelé a architekti. Během procházky jsme se zaměřili na nejzajímavější realizace a postupně se učili rozpoznávat architektonický rukopis jednotlivých autorů.

Průvodcem při procházce čtvrtí s ojedinělým názvem, majícím původ v cvičných střelbách „na ptáka“, byl náš památkář urbanista Mgr. Matěj Kubina. Řadu informací přidal i arch. Jan Slavík a vlastníci komentovaných domů. Více než 40 účastníků absolvovalo téměř tříhodinovou procházku, kterou jsme zakončili na střeše věže gymnázia Jaroslava Žáka. Odtud bylo možné přehlédnout nejen čtvrť Na Ptákách, ale celou Jaroměř i okolní krajinu až k pohraničním pohořím. Úspěch akce podpořil zájem účastníků procházky i příjemné počasí babího léta.