V parku zámku Krásný Dvůr můžete navštívit nejstarší středoevropskou rozhlednu

Opravený Novogotický templ v Krásném Dvoře přivítá první návštěvníky

Po třech letech stavebních a restaurátorských prací se od soboty 27. května otevírá Novogotický templ v parku zámku Krásný Dvůr. Ten je nejstarší rozhlednu ve střední Evropě a zároveň první novogotickou architekturou na českém území. Návštěvníci budou moci na vyhlídku vystoupat vůbec poprvé, po celou novodobou historii byl totiž templ kvůli havarijnímu stavu uzavřen.

Rozhledna stojí na nejvyšším místě parku na okraji louky, která je dnes využívána jako tréninkové golfové hřiště. Templ sloužil od počátku jako vyhlídka a později také jako připomínka úspěšného generála Karla Schwarzenberga, vítěze nad Napoleonem u Lipska v roce 1813. Jeho pískovcová socha od sochaře Emanuela Maxe z roku 1847 se nachází v interiéru stavby.

Stavba templu byla zahájena roku 1793 a na návrhu podoby rozhledny se údajně významným způsobem podílel samotný zakladatel parku Jan Rudolf Černín. Půdorys centrální stavby je tvořen šesti trojbokými úseky, mezi kterými jsou vysoké pilíře. Vstupy jsou opatřeny masivním venkovním schodištěm.

Rekonstrukce templu zahrnovala komplexní stavební obnovu, zhotovení kopií původních vitrážových oken a repliky vyhlídkové lávky. Akademická sochařka Nina Jindřichová také restaurovala sochu polního maršála Schwarzenberga. Uvnitř templu byla instalována výstava Krajinářské parky a zahrady. Opravu podpořil více než třináctimilionový příspěvek z finančního mechanismu Evropského hospodářského prostoru.

Slavnostní otevření Novogotického templu se uskutečnilo 23. května za přítomnosti velvyslankyně Norského království v České republice Siri Ellen Sletner, generální ředitelky Národního památkového ústavu Nadi Goryczkové a dalších čestných hostů.

Templ bude v květnu otevřený o víkendu, v červnu pak denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin, vyhlídka jen do 15.15 hodin. Z bezpečnostních důvodů je vstup na vyhlídku po skupinách šesti osob na 45 minut. Rezervace výstupu na rozhlednu je možná na e-mailu rezervace.templ@npu.cz a na telefonu +420 778 757 607. Aktuální informace naleznete na webu zámku Krásný Dvůr.

  • 25. 5. 2017