Zpříjemněte si čekání na jaro výletem na některý z otevřených hradů nebo zámků

Nejmrazivější dny v roce pomalu končí a hrady a zámky postupně otevírají brány netrpělivým návštěvníkům. Podívat se tak můžete nejen na Karlštejn nebo na Křivoklát, ale třeba i na méně známý zámek Valeč na úpatí Doupovských hor. V Květné zahradě v Kroměříži je v plném proudu výstava Kamélie, královna plesových květin. Celý únor také můžete nahlédnout do života drobných řemeslníků na přelomu 19. a 20. století v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Na zámku Lednice lze kromě reprezentačních sálů navštívit i skleník plný exotických rostlin, ve Valticích pak lákají na prohlídky zámeckého barokního divadla.

Po krátké zimní pauze se opět otevřel hrad Karlštejn, kde si návštěvníci mohou prohlédnout soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. nebo výstavu Karlštejnský poklad – kultura císařského dvora Karla IV., představující reprezentativní nádoby na pití i módní doplňky ze druhé poloviny 14. století. Posvátné prostory hradu včetně kaple sv. Kříže pak budou přístupné od začátku května.

S příchodem února otevírá své brány hrad Křivoklát. Každou sobotu si můžete projít gotické paláce hradu, navštívit kapli, knihovnu, obrazárnu, reprezentační sály i vězení s hladomornou. Součástí prohlídky jsou i místnosti věnované Filipíně Welserové a hradní fürstenberské muzeum.

Projít se zasněženým parkem i zámeckými komnatami můžete ve Valči na úpatí Doupovských hor. Zámek i park jsou volně přístupné po celý rok, návštěvnické zázemí zajišťuje informační centrum a kavárna v zrekonstruované budově bývalé prádelny. V pátek a sobotu se navíc na zámek můžete podívat i v pozdních večerních hodinách, ve Valči mají totiž otevřeno až do 23 hodin.

Po celý únor také můžete navštívit Betlém v Hlinsku. Prohlédnout si můžete roubené domky drobných řemeslníků a ve zpřístupněných roubenkách můžete navštívit dílny a obydlí tkalce, hračkáře, ševce, pilníkáře nebo továrního dělníka. V jednom z roubených domků naleznete expozici vesnických masopustních obchůzek a masek z Hlinecka, které jsou součástí světového dědictví UNESCO.

O tom, že i v zimě může být zahrada krásná, se můžete přesvědčit v Kroměříži. Květná zahrada již tradičně zahájila sezonu výstavou Kamélie, královna plesových květin, která je tentokrát tematicky zaměřená na plesovou sezonu. Výstava potrvá do 12. března a v pátek 24. února ji završí Kaméliový ples se swingovou kapelou. Výstava bude obohacena o komentované prohlídky, na nichž se návštěvníci dozvědí mnoho informací z kulturní historie kamélií – odkud kamélie pocházejí, jak a kdy se dostaly do Evropy, zda voní a jak je pěstovat v domácích podmínkách. 

Bez ohledu na roční období zve návštěvníky k prohlídce brněnská vila Stiassni. Každý týden od pátku do neděle mezi 10. a 16. hodinou si můžete prohlédnout jak interiér vily, tak výstavu věnovanou životu a dílu významného brněnského architekta Ivana Rullera, mezi jehož nejvýznamnější stavby patří například Janáčkova opera, hala Rondo či obřadní síň v Židenicích.

V Českém Krumlově se sice neprojdete komnatami, ale v zimě je otevřená expozice hradního muzea zařízená ve stylu historické muzejní instalace z 19. století. Muzeum představí řadu exponátů připomínajících nejvýznamnější události vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Nové Hrady jsou v zimním období o víkendech zavřené, vypravit se tam ale můžete každou středu a pátek. Prohlédnete si tam byt panského úředníka, ukázku bydlení měsťanských rodin na přelomu 19. a 20. století a část první prohlídkové trasy ve věži nad vstupní bránou, kde je knihovna a buquoyský rodinný archiv.

Na hradě Rožmberk můžete až do března navštívit trasu po soukromých pokojích, které nechal pro potřeby bydlení své nejbližší rodiny upravit Jiří Jan Jindřich Buquoy v době, kdy na hradě Rožmberku budoval rodové muzeum. Hrad je přístupný od úterý do pátku vždy v 11 a ve 13 hodin, v sobotu a v neděli začínají prohlídky každou hodinu mezi desátou ráno a třetí odpoledne.

Od prvního února otevřel své reprezentační sály také zámek v Lednici. Po celý leden můžete v Lednici zavítat také do zámeckého skleníku plného exotických rostlin. Prohlídka reprezentačních sálů zámku i skleníku je možná vždy v sobotu a neděli od 10 do 16 hodin.

Pro mimořádný zájem zavedli také na zámku Valtice zimní prohlídky barokní zámecké kaple a kompletně renovovaného zámeckého barokního divadla. Navštívit je můžete každou sobotu v lednu, únoru i v březnu.

Zámek Hluboká vítá návštěvníky po celou zimu: temperované prostory v přízemí ukážou pokoje, které patří spíše ke komornějším, totiž soukromá apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství. Prohlídku provází téma lovu, ale kromě trofejí a grafických listů z 18. století s loveckými motivy jsou lákadlem také fotografie členů knížecího rodu Schwarzenbergů.

Na Sychrově si i v zimě můžete prohlédnout interiéry letního sídla šlechtického rodu Rohanů z druhé poloviny 19. století. Během prohlídky navštívíte mimo jiné honosně zařízené královské apartmá, soukromé pokoje knížete a kněžny i reprezentační prostory jako například knihovnu, hráčský salon nebo jídelnu.

Během lednových víkendů můžete vyrazit i na zámek Mníšek pod Brdy, kde jsou po celou zimu otevřeny hned dva prohlídkové okruhy. Ten první při prohlídce reprezentativních místností zámku, jako je kaple, jídelna, velký salon s hodinovou věží, pánský a dámský salon, knihovna či pracovna, představí bydlení drobné šlechty na počátku 20. století.

  • 20. 2. 2017