Mezinárodní den archeologie 2016

Národní památkový ústav se třetím rokem připojuje k celosvětové oslavě archeologie, která letos připadá na sobotu 15. října. Řada institucí a odborníků bude také v České republice seznamovat širokou veřejnost, a to děti i dospělé, se zákulisím archeologie jako oboru.

Generální ředitelství Národního památkového ústavu připravilo spolu s územním odborným pracovištěm NPÚ v Praze a dalšími institucemi program, který proběhne v prostorách Filozofické fakulty UK (Celetná 20, Praha 1, metro Můstek, Náměstí Republiky); vstup je zdarma. Na stáncích obou pracovišť NPÚ bude možné získat bližší informace o činnosti a také si vyzvednout volné vstupenky do Zahrad pod Pražským hradem, které však platí pouze v rámci MDA 2016.

Oddělení archeologie generálního ředitelství NPÚ se bude zároveň podílet na přednáškovém bloku "jednohubek", během nichž se zájemci seznámí s výzkumem zaniklých skláren anebo s tématem recentní archeologie. Minipřednášky se budou konat v 11, 13 a 15 hodin a díky videomostům se jich budou moci účastnit archeologové z Egypta či ze Slovenska.

Územní odborné pracoviště NPÚ v Praze připravilo komentované prohlídky zpřístupněné románské rotundy sv. Václava, které od 13 do 16.30 hodin povede dr. Jarmila Čiháková. K návštěvě rotundy si zájemci budou moci vyzvednout časovou vstupenku pouze v Celetné 20, počet vstupenek je ale omezený. Do jedné skupiny se vejde max. 12 lidí a provoz tomu musí být uzpůsoben.

Akce a pořady k Mezinárodnímu dni archeologie připravila také územní odborná pracoviště Národního památkového ústavu v Telči, v Lokti a v Ostravě nebo třeba hrad Landštejn. Podrobnější informace naleznete také na Facebooku a na stránkách Archeological Institute of America věnovaných Mezinárodnímu dni archeologie.