Iconic Houses

Na léto jsme si pro vás připravili první podcastový seriál. Bude se věnovat významným vilám a sídlům v České republice, které jsou součástí celosvětové sítě architektonicky skvostných vil, sídel a ateliérů postavených v průběhu 20. století. Současní majitelé, správci i kurátoři těchto sídel formou rozhovorů a speciálních prohlídek přiblíží jejich architekturu, historii ale i silné příběhy, které jsou s nimi spojené.

Nálepkou Iconic Houses se v České republice pyšní celkem 10 vil a sídel.  Do všech jsme se osobně vypravili a vyzpovídali ty, kteří je znají nejlépe – jejich majitele, správce, ředitele a kurátory. V podcastech se tak dozvíte i věci, na které v běžné prohlídce třeba není čas. Přiblížíme vám architektonické hodnoty těchto vil, ale i okolnosti, za kterých vznikaly či mnohdy pohnuté osudy jejich majitelů i stavitelů. Každý podcast je doplněn i bohatou fotogalerií. Nalaďte si PodCastle NPÚ každé úterý a objevte české architektonické skvosty minulého století.

Poslouchat můžete jako obvykle na těchto platformách:

bílkova vila


Bílkova vila byla postavena v letech 1910–1911 v Praze na Hradčanech v Mickiewiczově ulici. Navrhl si ji architekt a sochař František Bílek, který jakožto věřící pojímal své stavby a umění ideově. Vila tak symbolizuje obilné pole a demonstruje autorovo přesvědčení o souvislostech a analogiích přírodního a uměleckého tvoření. Segmentovitý půdorys stavby lze číst jako stopu kosy sklízející obilí a kamenné sloupy jako stylizovaná stébla a klasy. Rovná střecha objektu, která symbolizovala pole, byla první tohoto typu v Praze. Od roku 1963 je Bílkova vila spravována Galerií hlavního města Prahy a nabízí kromě původního vybavení interiéru a ateliéru Františka Bílka výstavu jeho raných skic a studií.

Poslechněte si rozhovor s ředitelkou Galerie hlavního města Prahy Magdalenou Juříkovou a spolupracovníkem galerie Martinem Krummholzem a dozvíte se více informací jak o Bílkově vile, tak o jejím architektu-sochaři samotném.

vila stiassni


Třetí díl Iconic Houses se věnuje objektu, který spravuje Národní památkový ústav. Jedná se o vilu Stiassni v Brně Pisárkách navrženou Ernestem Wiesnerem. V letech 1927–1929 si ji nechal postavit textilní továrník Alfred Stiassni se svou ženou Herminou. Ve vile žili pouhých 9 let. Celá rodina prchla před hrozící okupací již v roce 1938 do Londýna a následně přes Brazílii do Kalifornie, kde jejich potomci žijí dodnes. Pro většinu lidí se vila do povědomí dostala s přívlastkem vládní. Takto se o ní začalo mluvit krátce po druhé světové válce, kdy ji navštívil Edvard Beneš. Později začala sloužit pro ubytovávání slavných a významných návštěv města Brna. Údajně zde nocoval i bývalý kubánský prezident Fidel Castro, ale i většina našich prezidentů. 

Poslechněte si rozhovor s kastelánkou Kateřinou Konečnou o majitelích, architektovi a historii i netypickém interiéru vily Stiassni.


 

Winternitzova vila


V druhém dílu Iconic Houses vás provedeme Winternitzovou vilou, kterou si nechali postavit Jenny a Josef Winternitz na pražském Smíchově v letech 1931–1932. Jejími architekty byl Karel Lhota a Adolf Loos, který se posléze na dalších stavbách již nestihl podílet. Winternitzova rodina vilu obývala pouze do roku 1941, kdy ji byla donucena převést na  Vystěhovalecký fond pro Čechy a Moravu, který spravoval konfiskovaný židovský majetek. Od fondu vilu koupila pražská obec a zřídila zde mateřskou školku, která fungovala až do roku 1997. Pouze část rodiny se vrátila z Osvětimi do Prahy, ale do vily se již nikdy nepodívala. Navrácenou vilu se rodině podařilo zrekonstruovat jen díky vnukovi JUDr. Josefa Winternitze – Ing. Stanislavovi Cysařovi. Vila je nyní chráněnou kulturní památkou a je otevřena veřejnosti jako galerie.

Poslechněte si rozhovor s pravnukem majitelů a současným spolumajitelem vily Davidem Cysařem a dozvíte se více zajímavých informací nejen o osudech vily, ale i o jejích architektech a dalších zajímavostech.

VILA TUGENDHAT

První díl Iconic Houses vás zavede do jedné z nejvýznamnějších meziválečných vil světa – vily Tugendhat. Fritz a Greta Tugendhatovi si ji nechali postavit v Brně-Černých Polích v letech 1929–1930 podle projektu slavného architekta Ludwiga Mies van der Rohe. Rodina bydlela ve vile ovšem pouhých 9 let. S válečnou hrozbou Tugendhatovi opustili Československo a odcestovali do Švýcarska. Po válce se stavba se zahradou využívala jako soukromá taneční škola či rehabilitační centrum.  Vila, která je od roku 1995 prohlášena národní kulturní památkou, se o patnáct let později dočkala po dlouhých přípravách rozsáhlé obnovy. Ta v letech 2010–2012 objektu vrátila podobu třicátých let minulého století. Vila je dnes přístupná veřejnosti jako památka moderní architektury zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO a spolu s Jurkovičovou, vilou Stiassni a Löw-Beerovou vilou tvoří čtyřlístek staveb, které dnes definují město Brno jako důležitý turistický cíl.

Poslechněte si náš rozhovor s ředitelkou vily Tugendhat a spoluzakladatelkou organizace Iconic Houses, Ivetou Černou, a dozvíte se více zajímavých informací o této jedinečné stavbě, ale i o jejím architektovi a majitelích.

CO JSOU ICONIC HOUSES?

Iconic Houses (Ikonické domy) je mezinárodní síť sdružující architektonicky významné domy, domy umělců a jejich ateliéry z celého světa postavené ve 20. století, které jsou otevřené veřejnosti jako tzv. house musea (dům – muzeum).

Iniciativa Iconic Houses si uvědomuje, že jejich správci nebo majitelé řeší více méně stejné otázky týkající se jejich provozu. Proto se ve své činnosti zaměřuje mimo jiné na problematiku jejich obnov, řízení a plánování provozu, nastavování metodik a spolupráci mezi domy a univerzitami, odborníky, restaurátory apod. Poukazuje na otázky ochrany sbírek, ale také podněcuje výstavní program, který odráží aktuální problémy a reflektuje společný zájem. Iconic Houses upozorňují na příklady dobré praxe z úspěšných obnov, pořádají mezinárodní konference, zprostředkovávají setkávání odborníků či online přednášky.

Foto: Romana Indrová Semelková