Dny evropského dědictví: Jindřichův Hradec

Netradiční prohlídka

Dny evropského kulturního dědictví

 

Mimořádné prohlídky Španělského křídla

V letošním roce připravíme návštěvníkům zámku při Dnech evropského dědictví opět nevšední prohlídku. Zájemci o prohlížení nepřístupných zámků se tentokrát mohou těšit na procházku sklepeními Španělského křídla. Budova zažila v historii mnoho změn i pohrom. Na jejím místě se nejdříve nacházel druhý gotický palác. Ve druhé půli 16. století, ještě za pánů z hradce, byl přestavěn na reprezentativní křídlo, a vnitřní stavební úpravy byly prováděny za panování rodiny Slavatů i Černínů. V roce 1773 však byla budova vážně poškozena požárem. Opravovala se velmi pomalu a jen částečně. Její další existenci zajistila až generální rekonstrukce v poslední čtvrtině 20. století, při níž byly zčásti provedeny plány pro moderní využití budovy. To vše je při prohlídce podzemí Španělského křídla patrné. Prohlídka zavede návštěvníky krom sklepení také do prostory nad Černou kuchyní zvané "Soudnice". Ta kdysi sloužila jako reprezentativní kancelář hradeckého pána Jindřicha IV.. Unikátní výzdoba stěn s tzv. "Ptačím sněmem" byla velmi poničena v době, kdy se prostora pro příhodné umístění používala jako udírna (od začátku 18. století). Malby jsou však z větší části očištěny, a v letošním roce proběhla první etapa restaurování maleb. Dopadla velmi dobře, jak budou ostatně návštěvníci moci sami posoudit.

 

Volný vstup na výstavy Kabinety Stuchlé a Černínové

Výstava Kabinety Stuchlé představuje originální svět loutek výtvarnice Stanislavy Stuchlé. Spatříte krasavice tančící charleston, cirkus s artisty, krasojezdkyní, silákem i cirkusové obludárium. Další část výstavy - příšerky - vás maličko postraší, ale hlavně pobaví. Při jejich tvorbě se autorka, jak přiznává, inspirovala díly známého českého filmového tvůrce. Poznáte kterého? Nemalou částí výstavy jsou precizně provedené zmenšené kopie skutečných zámeckých interiérů nebo dokonce i loutkové portréty šlechtických majitelů zámku. Více o loutkách ZDE.

Polovinu výstavních prostor nejvyššího podlaží Adamova stavení zaujímá výstava zvaná Černínové - cestovatelé, sběratelé, diplomaté. Připomíná diplomatické kariéry členů rodiny Černínů a velké množství unikátních předmětů, které Černínové vozili při svých cestách, jejich oděvy, přenosné sluneční hodiny, skládací postel, vlastními silami vytvářené slovníky, předměty, které získávali coby diplomatické dary - například turecký stan z počátku 17. století a výstavu doplňují také zajímavé exponáty z rodinné sbírky umění. Více o výstavě ZDE