Dny lidové architektury Královéhradeckého kraje

Netradiční prohlídka

 • Dřevěnka čp. 92 v Úpici ()
 • 21. 7. 2018–22. 7. 2018
 • 11.00–17.00
 • vstup volný

V letošním roce se uskuteční již šestý ročník Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska, tentokrát s centrem v Úpici, malebném městečku v Podkrkonoší. Hlavním centrem letošních Dnů lidové architektury Královéhradeckého kraje bude národní kulturní památka Dřevěnka, unikátně dochovaný archaický roubený patrový dům postavený kolem roku 1610, který získalo v roce 2007 město Úpice a zasloužilo se o jeho příkladně provedenou kompletní památkovou obnovou.

Právě zde se v sobotu 21. července uskuteční jejich slavnostní zahájení a zároveň oficiální otevření revitalizovaného areálu Dřevěnky pro veřejnost. Celodenní bohatý moderovaný doprovodný program nabídne návštěvníkům ukázky tradičních řemesel, stánkový prodej certifikovaných regionálních výrobků, vystoupení folklorních, hudebních a divadelních souborů i loutkového divadla pro děti a flašinetáře, poznávací soutěž pro rodiny s dětmi, prohlídky interiérů Dřevěnky s odborným výkladem, tematické výstavy, prezentace a přednášky a též možnost posezení s občerstvením a hudbou. Součástí bude také představení dvou nových drobných publikací pojednávajících o historii a obnově Dřevěnky a o vybraných zajímavých památkách lidového stavitelství v regionu i celém kraji.   

sobota 21. července

 • 11.00–11.45 slavnostní zahájení a křest publikací Lidové stavby Královéhradeckého kraje a Národní kulturní památka Dřevěnka
 • 12.00–17.00 komentované prohlídky Dřevěnky s odborným výkladem
 • 12.00, 13.30, 15.00 tematické přednášky v Dřevěnce, ukázky tradičních řemesel stánkový prodej regionálních výrobků, občerstvení, flašinetář aj.
 • 13.00–16.30 exkurze Putování za lidovými stavbami Úpicka
 • 13.00–13.45 vystoupení studentů ZUŠ Úpice
 • 14.00–14.20 vystoupení Klubu Loutkářů Úpice
 • 14.30–15.00 vystoupení folklorního souboru Barunka Česká Skalice
 • 15.10–15.30 vystoupení Jednoty divadelních ochotníků Alois Jirásek Úpice
 • 15.30–16.00 vystoupení folklorního souboru Barunka Česká Skalice

Od 12 hodin bude otevřen areál Agentury SPLAV Úpice Pod kaštany s občerstvením a živou hudbou.
Program moderuje Václav Žmolík

neděle 22. července

 • 10.00–17.00 komentované prohlídky Dřevěnky s odborným výkladem

V sobotu i v neděli budou pro děti a jejich rodiče připraveny soutěžní pracovní listy Úpické toulky s kocourem Honzíkem.

pozvánka (PDF, 188 kB)

program (PDF, 269 kB)

Pro zájemce je rovněž připravena exkurze Putování za lidovými stavbami Úpicka, během níž se seznámí s vybranými ukázkami zajímavých typických vesnických lidových a technických staveb i zachovalých památkově hodnotných sídelních celků (např. Rtyně v Podkrkonoší, Stárkov, mlýn Dřevíček aj.). Asi tříhodinovou trasu exkurze s odborným výkladem bude možno absolvovat zdarma dvěma přistavenými autobusy, které vyjedou z historického náměstí T. G. M. v Úpici ve 13:00 hodin. (účast je možno si rezervovat předem na e-mailové adrese e.henkrichova@foibos.cz nebo na tel. +420 777 100 557). Speciálně pro tyto účely bude vydána skládačka koncipovaná jako tematicky zaměřený průvodce, který návštěvníkům přiblíží nejen trasu Putování za lidovými stavbami Úpicka, ale také další význačné památky vesnické architektury Královéhradeckého kraje, jež zpravidla unikají zrakům běžného turisty.

Průvodce Putování za lidovými stavbami Úpicka i dalšími památkami lidového stavitelství v Královéhradeckém kraji

Záštitu nad Dny lidové architektury převzali ing.Vlastislav Ouroda, náměstek ministra kultury pro řízení sekce kulturního dědictví, a Mgr. Martina Berdychová, náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje.