Den otevřených dveří v domě v Liliové ulici 5

Netradiční prohlídka

  • Liliová 5 ()
  • 28. 7. 2017
  • 14.00–19.00
Interiér domu v Liliové ulici po obnově

V pátek 28. července můžete nahlédnout do historického domu v Liliové ulici 219/5, který bude od letošního podzimu sloužit jako pracoviště Národního památkového ústavu. Otevřeno bude od 14 do 19 hodin, poslední komentovaná prohlídka začíná v 18 hodin. Na prohlídky se není třeba předem registrovat.

Vzorová památková obnova historického domu byla dokončena po dvou letech stavebních prací. Objekt, v umělecko-historické literatuře nazývaný U Voříkovských, je významným měšťanským domem s bohatou historií, kterou sdílel s celým svým prostředím v srdci Starého Města, v těsném kontaktu s kostelem sv. Anny (nynější centrum Pražská křižovatka).

Nárožní dům se sestává z několika navzájem spojených objektů a první zmínka o něm se objevuje okolo roku 1320. Od 15. století zde byl prosperující pivovar. V 16. a 17. století byl dům v majetku šlechtické rodiny Špetlů. Pojmenování domu pochází od rytíře Jana Bohuslava Voříkovského z Kundratic, který byl pražským primátorem v letech 1700 až 1723. Další přestavby pak proběhly od 17. do 19. století.

Cílem obnovy byla záchrana a společenské zhodnocení historicko-kulturní památky včetně jeho funkčního využití. V budově bude mimo jiné umístěna ústřední knihovna NPÚ, badatelna či přednáškový sál.

Související zprávy

Historický dům v Liliové ulici se poslední zářijový den otevře rodičům s dětmi

28. 8. 2017 (aktualizováno 18. 9. 2017)

Historický dům U Voříkovských se po vzorové památkové obnově stane novým sídlem Národního památkového ústavu. V sobotu 30. září dům v Liliové ulici přivítá rodiny s...