Putování Zlínským krajem aneb S památkáři po stopách přírodního a kulturního bohatství Hostýnska

Pohyb

První sobotní vycházka ze série komentovaných vycházek, které pořádá kroměřížský Národní památkový ústav k tématu Krajina. Kulturní i přírodní dědictví. Vycházka naváže na přednášku Přírodní a kulturní bohatství Hostýnska. Známá i neznámá zákoutí Hostýnských vrchů poodhalí ochránce přírody a archeolog Jiří Janál.

Podle archeologických nálezů bývalo na Hostýně rozlehlé pravěké hradiště. Tato významná pravěká lokalita hrála v prostoru Moravské brány díky své poloze důležitou roli na severojižní spojnici mezi Moravou a Slezskem, v širším měřítku mezi Baltem a Adrií, tedy na trase označované jako Jantarová stezka. Hradisko „Hostýn“ leží asi 1,5 kilometru jihozápadně od středu obce na jednom z východních vrcholů Hostýnských vrchů v nadmořské výši asi 735 metrů.

  • Sraz je v Bystřici pod Hostýnem v 9 hodin u vlakového nádraží (u mapy), trasa bude měřit přibližně 15 km. Zastávku na odpočinek plánujeme u baziliky na Sv. Hostýně, kde bude možnost se občerstvit. Nezapomeňte turistickou obuv, pití, malá svačinu, oblečení podle počasí, dobrou náladu – a fotoaparát se bude jistě také hodit.

První jarní vycházka zahájí letošní sérii komentovaných vycházek Putování krajinou Zlínského kraje. Další vycházku plánujeme na sobotu 29. dubna pod názvem Putování krajinou hradů.

Informace o akci můžete sledovat i na Facebooku.

Informace:

  • Mgr. Petra Zelinková, PR pracovnice NPÚ, ÚOP v Kroměříži, tel. +420 775 442 269, zelinkova.petra@npu.cz

Související akce

Přednáška

Přednáška v Kroměříži o přírodním a kulturním bohatství Hostýnska

  • Květná zahrada v Kroměříži, přednáškový sál ()
  • 16. 3. 2017
  • 17.00