NPÚ jako instituce

Národní památkový ústav je největší příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Současnými zákony, zejména zákonem památkovým, je mu svěřena řada odborných úkolů týkajících se státní památkové péče.

Národní památkový ústav V ČÍSLECH

zaměstnanců

Tolik památkářů, archeologů, restaurátorů, kastelánů, zahradníků a dalších pracovníků v NPÚ působí

návštěvníků

Tolik lidí navštívilo v roce 2015 hrady, zámky a ostatní památky v majetku státu, které NPÚ spravuje

publikací

Tolik periodických i neperiodických publikací, sborníků, metodik apod. loni vydala pracoviště NPÚ

 


přednáškové cykly pro veřejnost

 • Zajímavosti a aktuality památkové péče v Moravskoslezském kraji

  Přijďte se dozvědět více o zajímavých památkových obnovách, projektech, nových publikacích či dalších aktuálních tématech památkové péče. Přednášky se konají každou třetí středu v měsíci v 17 hodin v zasedací místnosti pracoviště na adrese Odboje 1, Ostrava - Moravská Ostrava. Vstup je zdarma.

 • Nový život v moderní architektuře

  V rámci přednáškového cyklu Nový život v moderní architektuře představujeme různé příklady staveb architektury 20. století (nemusí nutně jít o památky) a jejich nové využití. Přednášky začínají v 17 hodin a konají se v sále přednáškové budovy Metodického centra moderní architektury v Brně, vstup z Preslovy ulice, zastávka MHD Marie Pujmanové.

 • Hovory s kastelány

  Jako letošní novinku připravilo generální ředitelství Národního památkového ústavu cyklus přednášek pro veřejnost nazvaný Hovory s kastelány. Představí vybrané hrady a zámky, zajímavosti z historie i osobní příběhy osobami nejpovolanějšími – správci památek. Přednášky se konají v knihkupectví a informačním centru Národního památkového ústavu v Praze 1, Na Perštýně 12 a začínají v 17.30 hodin.

 • Tradiční materiály pohledem památkové péče: kov

  Každoroční téma s názvem Tradiční materiály pohledem památkové péče se letos zaměří na kovy a jejich použití. Přednášky se konají v knihkupectví a informačním centru Národního památkového ústavu v Praze 1, Na Perštýně 12 a začínají v 17.30 hodin.

 • Rodinné stříbro – Památky kolem nás

  ÚOP v Telči

  Přednáškový cyklus pořádá územní odborné pracoviště NPÚ v Telči již osmým rokem. Zaměřuje se na péči o kulturní památky i na zajímavá témata z historie. Přednášky se konají jedenkrát měsíčně, vždy ve středu v 18 hodin, v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči. Vstup zdarma.

 • Mezi řádky - 1. pololetí 2016

  ÚOP v Josefově

  Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Josefově pořádá ve spolupráci s Městským muzeem v Jaroměři od roku 2014 přednáškový cyklus MEZI ŘÁDKY.