100 zajímavých archeologických lokalit Moravy a Slezska

Publikace 100 zajímavých archeologických lokalit Moravy a Slezska je určena zejména nejširší veřejnosti. V standardizovaném zápise, zvoucím k turistické návštěvě, představuje stovku archeologických nalezišť na území Moravy a Slezska. Jedná se o místa se zajímavými příběhy a mnohdy také viditelnými stopami historie, které jsou otisknuty do naší krajiny.

Někdy však takové stopy, alespoň zdánlivě chybí. Někdy např. jen letecká archeologie, nebo laserové skenování zemského povrchu ukážou jejich pozůstatky. Mnohdy jsou na první pohled nezajímavé, tvoří ale součást historické krajiny, její paměti a jako takové je dobré je poznat a chránit.

Kniha je kolektivním dílem řady odborníků, obsahuje obecný úvod, včetně tabulky použitých mapových značek, následuje zásadní oddíl knihy, nazvaný Krajinou Moravy a Slezska. Knihu uzavírají vysvětlivky odborných pojmů, přehledná mapa s rejstříkem lokalit a konečně soupis použité literatury a pramenů.

Publikace (2. vydání z roku 2018) je k dostání na e-shopu NPÚ a v Knihkupectví a informačním centru NPÚ, Na Perštýně 12, 110 000 Praha 1 – Staré Město.

100 zajímavých archeologických lokalit Moravy a Slezska

PDF ke stažení (1. vydání z roku 2015)