Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Přijďte si vyrobit vlastní nepálenou cihlu při použití tradičních stavebních materiálů a postupů našich předků

26.5 - 27.5.2012 , 1.6.2012 | tisková zpráva | prohlídka, prezentace ..., sdělení, informace, workshop | okres Olomouc | Bouzov – hrad, Příkazy - soubor staveb lidové architektury, Šternberk na Moravě - hrad
Prikazy200 160x120
Hliněné dny v Souboru staveb lidové architektury v Příkazích u Olomouce, které proběhnou o víkendu 26.–27.5.2012 vás zavedou do minulosti.

V sobotu 26. května od 10 do 16 hodin mohou návštěvníci za účasti odborného lektora Ing. Ludvíka Trnky (projektant nízkoenergetických staveb a rodinných domů s použitím přírodních materiálů) proniknout do tajemství domácí výroby nepálených cihel - vepřovic. Navíc se můžete vžít do role předků a sami si takovou cihlu vyrobit. Vyzkoušíte si jejich příjemné hnětení a lisování, pokud budete chtít, budete mít možnost si svůj výrobek odnést na památku. Na druhý den ve stejném čase budeme pokračovat přípravou a aplikací hliněných omítek, tedy technologií nejen tradiční, ale v současnosti čím dál více znovuobjevované a perspektivní. Restaurování památkově chráněných objektů postavených těmito technikami by mělo probíhat stejným způsobem, proto je třeba tyto tradiční postupy dochovávat a oživovat.

Akce je připravena v rámci tematického celku odborné linie „Tradiční materiály a postupy v péči o památky“, která probíhá v prvním pololetí letošního roku. Na hradě Šternberk proběhly 21. a 22. dubna speciální komentované prohlídky s restaurátory Ing. Tomášem Flimelem, PhDr. Vlaďkou Říhovou, Ph.D. a panem Petrem Kleinem z VOŠ restaurátorské z Brna, kteří seznámili zájemce s technologií obnovy kachlových kamen, nábytku, výtahů a technických zařízení.

Hradozámecká linie v rámci projektu Oživlé památky připravila na měsíc květen téma: „Tajemství hradních kaplí“, jež vyvrcholí 1. června Nocí kostelů/kaplí. Hrad Bouzov se přidá k této celonárodní akci ve dnech 26. a 27. května od 11 do 15 hodin kostýmovanými prohlídkami Světci a světice. Při návštěvě hradu se návštěvníci setkají např. se sv. Annou, sv. Barborou, sv. Kateřinou, sv. Floriánem, sv. Jiřím, sv. Hubertem, sv. Janem Nepomuckým a mnoho dalšími. Šternberský hrad zve 1. června 2012 od 14 do 22 hodin na speciální komentovanou prohlídku hradní kaple, která patří dispozičně mezi nejstarší části hradu, byť prošla pozdějšími přestavbami. Hodinu před uzavřením mají zájemci možnost vyslechnout skladby z 16. a 18. století v podání pěveckého souboru HANEL COLLEGIUM. Hlavním pořadatelem Noci kosteů je Arcidiecéze olomoucká. Zároveň budou probíhat, při této příležitosti, prohlídky celého hradu ve stejném čase za zvýhodněné vstupné 60,- Kč dospělý a 180,- Kč rodinné vstupné.

www.hanackesnazen.cz

www.hrad-sternebrk.cz

www.hrad-bouzov.cz

Kontakty:

  • Vlastimil Staněk, pracovník vztahů k veřejnosti, tel.: 585 204 134


Metadata ke zprávě

Vloženo
22.5.2012 08:48
Vložil
NPÚ, ÚOP v Olomouci
pořadatelé
Specifický typ novinky
tisková zpráva
Témata
akce pro veřejnost
číslo
9948
Galerie obrázků

Komentované prohlídky

dne
22. 5. 2012
Možnosti řazení

Tradiční materiály v restaurátorských postupech: Hrad Šternberk - pan P. Klein

dne: 21. 4. 2012
foto: Vlastimil Staněk, NPÚ ÚOP v Olomouci

Tradiční materiály v restaurátorských postupech: Hrad Šternberk - PhDr. V. Říhová

dne: 21. 4. 2012
foto: Vlastimil Staněk, NPÚ ÚOP v Olomouci

Tradiční materiály v restaurátorských postupech: Hrad Šternberk - Ing. T. Flimel

dne: 21. 4. 2012
foto: Vlastimil Staněk, NPÚ ÚOP v Olomouci
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit