Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Zámek Horšovský Týn poprvé vystaví starobylý samurajský meč!

31.3 - 29.4.2012 | prohlídka, prezentace ... | okres Domažlice | Horšovský Týn – hrad a zámek
HT_katana 160x120
O nadcházejícím víkendu vystaví na zámku v Horšovském Týně úplně poprvé skutečný japonský samurajský meč, katanu, která patří k čerstvějším přírůstkům zámeckých sbírek. Meč, pocházející z doby okolo roku 1539, rozšíří zámecké sbírky orientálních zbraní. „Meč ovšem vykazuje řemeslnou práci, odkazující již ke konci 15. století,“ upozorňuje kastelán horšovskotýnského zámku Jan Rosendorfský.

Meč rozšíří sbírku samurajských mečů, nacházejících se na zámku v Horšovském Týně. „Ostatní meče vykazují přebroušení čepelí, k nimž došlo v 19. století, což lze vnímat jako prohřešek svého druhu,“ vysvětluje kastelán. Nový přírůstek, samurajský meč, je cenný mimo jiné právě zachovalým originálním historickým brusem čepele. „Přebroušení meče se překresluje tužkou na hedvábný papír a díky originálním marketům je lze přirovnat k otiskům prstů. Jde o nezaměnitelný prvek, využívaný i při prokazování stáří a pravosti meče,“ odhaluje kastelán Rosendorfský jedno z tajemství japonských mečů. Meč je rovněž opatřen certifikátem pravosti, vydaným Společností japonského meče. Ta je japonskou státní organizací, která řeší vývoz tradičních zbraní, s nimiž, jakožto s kulturním dědictvím, nelze zacházet jen tak.
K dalším tajemstvím japonské katany v Horšovském Týně patří i doprovodná výbava. „My vystavujeme meč v tzv. odpočinkové sestavě, zvané širasaya,“ uvádí Rosendorfský. Samotnou samurajskou zbraň totiž představuje především čepel s originálním brusem.  Jílce a pochvy japonského meče lze totiž měnit pomocí důmyslného zařízení. „Kromě odpočinkové sestavy existuje ještě sestava všednodenní a slavnostní - ozdobná, “ upozorňuje kastelán Rosendorfský. V expozici představují i odpočinkovou pochvu s jílcem a drobný kolíček, který jílec drží pohromadě s čepelí. „Kromě toho vystavujeme i dva obaly čepele, vnitřní, obyčejnou, a venkovní, zdobenou!“ vysvětluje správce zámku a dodává: „Vše je ještě stylově vystaveno na stole japonského typu“.
Jedinečný přírůstek zámeckých sbírek bude v turistické sezóně 2012 vystaven vůbec poprvé. Návštěvníci si jej tedy mohou v zámecké zbrojnici prohlédnout již od nastávajícího víkendu, soboty 31.3.2012, kdy se otevírají brány památek.

Snímek zachycuje kastelána zámku v Horšovském Týně, Jana Rosendorfského, jak instaluje do expozice v zámecké zbrojnici starobylý japonský meč, katanu.

Autor snímku: Zdeněk Škampa, zámek Horšovský Týn

Připravil: David Růžička, pracovník vztahů k veřejnosti, NPÚ-ÚOP v Plzni

Více o Horšovském Týně: zdeMetadata ke zprávě

Vloženo
30.3.2012 12:06
Vložil
NPÚ, ÚOP v Plzni
pořadatelé
Témata
umělecké řemeslo, zpřístupněné památky ve správě NPÚ
číslo
9387
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit