Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Jak navštívit památkové objekty NPÚ-ÚOP v Plzni a ušetřit?

1.4 - 30.4.2012 | prohlídka, prezentace ... | okres Tachov | Kladruby - klášter, Kozel - zámek, Plasy - klášter, Švihov - hrad
341-dum2 159x117
Soutěže či slevové a věrnostní programy mohou pomoci návštěvníkům památek ušetřit!

Slevy či nejrůznější programy, šetřící peněženku návštěvníků památek, se čím dál více stávají předmětem zájmu veřejnosti. V zásadě lze návštěvníkům, kteří rádi navštěvují hrady, zámky, kláštery a další památkové objekty, doporučit dvě cesty, jimiž se mohou vydat.

První cestou je sledování soutěží, do nichž jsou památkové objekty spravované NPÚ-ÚOP v Plzni zapojeny, či věrnostního programu NPÚ. Cestujete rádi za historií a památkami? Využijte toho! Při zapojení do soutěže totiž můžete nezřídka po splnění podmínek navštívit následně vybraný objekt zdarma.

Ze soutěží, do kterých je zapojeno i plzeňské pracoviště Národního památkového ústavu, lze doporučit tyto projekty:

Otevřte 13. komnatu – Do projektu je zapojeno 10 památkových objektů. Plzeňský region reprezentuje zámek Kozel. Památkou návštěvníky provede tajemná postava, v případě Kozlu jde o skřeta Radouše, známého z místních pověstí. Prohlídku ozvláštní rovněž luštění tajemství hradů a zámků i tzv. sbírání klíčů od 13. komnaty. Po návštěvě 7 objektů pak může na osmém, vybraném, návštěvník absolvovat prohlídku zdarma a navíc nasbíranými klíči odemknout tamější 13. komnatu s překvapením. Projekt kromě toho slibuje i nový interaktivní způsob prohlídek pro děti a jejich rodiče.
Projekt Pohádkové Česko představuje propojení s věrnostním programem Národního památkového ústavu. Jde o inovaci dosavadních tzv. návštěvnických pasů. Vloni se do tohoto projektu zapojilo více než 11000 návštěvníků. V roce 2012 budou od května nabízeny návštěvníkům karty s čárovým kódem. Za každou zakoupenou vstupenku získá návštěvník body na svůj elektronický účet. Zůstává zde výhoda z minulých ročníků, kdy navštíví-li s kartou pět památek opatřených registračním systémem, obdrží návštěvník šestou prohlídku vybrané památky ve správě Národního památkového ústavu zdarma. Navíc po registraci na internetu se může zapojit i do soutěže o zážitkovou cenu, kterou bude v letošním roce „Knížecí den na zámku Lednice“.
Kláštery Plasy a Kladruby pak připravily pro návštěvníky přitažlivý projekt nazvaný Santiniho nocí ke hvězdám. O páteční a sobotní noci 27.7.2012 a 28.7.2012 od 19.00 do 24.00 se návštěvníci plaského nebo kladrubského kláštera budou moci seznámit s některými prostorami konventu v nočním nasvícení. Budovy v sobě nesou otisk díla významného českého architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela, který ve svých dílech mimo jiné rád využíval hry světla a stínů, což bude nasvícením interiérů podtrženo. Pro zájemce oba kláštery připravily hru s tajenkou, která návštěvníkům pomůže vnímat detaily, které při běžné denní návštěvě mohou snadno uniknout. Akce se bude konat zároveň v obou klášterech a při úspěšném splnění úkolu v jednom z nich získá vítěz vstup do druhého z klášterů zdarma.

Druhou cestou je pečlivé prostudování ceníku vstupného na památkovém objektu. Ten lze nalézt na webových stránkách každé jednotlivé památky spravované NPÚ-ÚOP v Plzni či přímo v pokladně. Samozřejmě, na vstupné a slevy se lze zeptat i telefonicky či přímo na pokladně u zaměstnanců památky, jejíž návštěvu si zájemce vybere.
Kromě běžných slev, jako jsou studentské a seniorské slevy či slevy na vstupném nebo vstupy zdarma pro handicapované spoluobčany, doporučujeme návštěvníkům zamyslet se i nad tím, zda nejsou držiteli profesní či jiné legitimace, opravňující ke slevě. Příkladem mohou být karty ISIC, apod. Seznamy karet, na něž je možné uplatnit slevy, jsou opět k dispozici na pokladnách památkových objektů. Některé památky, např. vodní hrad Švihov, nabízejí i skupinové slevy. Řada památek nabízí vstup zdarma i novinářům a pracovníkům médií, chystajícím články či reportáže, ovšem po předchozí domluvě.
Ušetřit ovšem lze například i zakoupením rodinné vstupenky, některé objekty rovněž nabízejí propojení prohlídkových okruhů. Zakoupením např. „velkého okruhu“, tam, kde je nabízen, lze často ušetřit, ve srovnání se zakoupením vstupenky pro dané okruhy individuálně. V případě nejistoty je určitě dobré obrátit se na zaměstnance ve vstupenkové pokladně památky, tito zaměstnanci návštěvníkům ochotně poradí, na jaké slevy mají eventuálně nárok, či jaká varianta vstupenky by v dané situaci byla nejvýhodnější.

Připravil: David Růžička, NPÚ-ÚOP v Plzni, pracovník vztahů k veřejnostiMetadata ke zprávě

Vloženo
23.3.2012 06:57
Vložil
NPÚ, ÚOP v Plzni
pořadatelé
Témata
akce pro veřejnost, zpřístupněné památky ve správě NPÚ
číslo
9200
Galerie obrázků

Jak ušetřit 2012

dne
23. 3. 2012
Možnosti řazení

Kladruby - katedrála

dne: 23. 3. 2012

Kladruby - katedrála

dne: 23. 3. 2012

Kozel - zámek

dne: 23. 3. 2012

Kozel - zámek

dne: 23. 3. 2012

Plasy - konvent

dne: 23. 3. 2012

Plasy - konvent - kapitula

dne: 23. 3. 2012

Plasy - Santiniho noc

dne: 23. 3. 2012

Plasy - Santiniho noc

dne: 23. 3. 2012

Plasy - Santiniho noc

dne: 23. 3. 2012

Plasy - Santiniho noc

dne: 23. 3. 2012

Plasy - Santiniho noc

dne: 23. 3. 2012

Plasy - Santiniho noc

dne: 23. 3. 2012

Švihov - hrad

dne: 23. 3. 2012

Švihov - hrad

dne: 23. 3. 2012
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit