Výlety s Ivou

Cestovatelskou rubrikou vás provede Iva. Cestuje už od dětství, miluje památky a zná snad všechny prohlídkové trasy nazpaměť. Načerpejte tipy, kam vyrazit a co si nenechat ujít.

Miluju vůni kafe po ránu, jaro, hudbu na vinylu a snídaně do postele.
Nesnáším zvuk budíku, přetvářku a ponožky v sandálech.
Ve zkratce já. Teda hodně stručně.  

Kromě toho už od dětství ráda cestuju. Podle toho, jak čas i finance dovolí. První cesty jsem podnikala s rodinou Škodou 120 a pak Favoritem, hlavně po krásách Čech a Moravy. 

Kam se chcete vydat?

Frýdlant

A na sever. A na jih. Kam se rádi vracíte vy?
Já určitě na SEVER. Náplava v Praze - původně z Libereckého kraje. Takže na pravidelné „inspekce“ se vracím nejčastěji právě sem. Na hrad Trosky jsme se s letním táborem v Krčkovicích vydávali na bojovky vždycky v polovině léta. Na Sychrově jsem zase vystupovala s tanečním souborem na velikonočních trzích. Hrubý Rohozec je prostě láska. Na některých objektech bych za chvíli mohla i provázet.

Na Frýdlant jsem za posledních pár let zabloudila minimálně třikrát. Takže mám určité srovnání a info o aktuálním dění. Pod vedením kastelána Jiřího Holuba Frýdlant jen kvete. Otevření areálu návštěvníkům a rozdělení původní trasy pro fajnšmekry na dva kratší okruhy byla správná volba (pozn.: 1. Frýdlantský hrad a 2. Frýdlantský zámek).

Frýdlant ale prý ani během zimních měsíců nezahálel a prošel rozsáhlou interiérovou instalací. V letošním roce si připomíná 222 let od zpřístupnění (části hradu) veřejnosti, provedená instalace se týká zámecké části a hradní bude v roce příštím.
No, Jirko, nedá se nic dělat, asi budu muset vyrazit na sever na kontrolu i letos!

Čekání na prohlídku si zpříjemněte posezením na nádvoří, můžete si dát skvělou kávu nebo palačinku na několik způsobů. Sladké, slané, zvládnou všechno. Věřím, že i Lukáš Hejlík by místní stánek se svojí gastromapou pochválil. Nebude chybět ani pivo z místního řemeslného pivovaru Albrecht.
Areál pivovaru najdete při cestě. Domů nejčastěji vozím „jedlé“ suvenýry, takže pár lahví frýdlantského piva beru vždycky s sebou. Od 1. dubna zahájili i v pivovaru sezónu komentovaných prohlídek. Prohlídky pivovaru probíhají každou sobotu a neděli od 13, 15 a 17 hodin.

Lipnice nad Sázavou

Tak sem jsem se těšila už dlouho. Samozřejmě jsem hrad navštívila v rámci našich rodinných výletů už dřív. Ale pamatuj si všechno, když ti je 6 let, navíc v té době do tebe ve škole hustí gramatiku, valí počty, základy etikety a spoustu dalších věcí... mamka s taťkou nás odmala pravidelně brali na památky.

Některé z výletů si už dneska pamatuju ale jen díky rodinným cestovním deníkům a prehistorickým fotkám. Co si pamatuju dobře, je každopádně to moje frfňání, kdykoliv jsme se museli někam za poznáním štrachat nahoru do kopce. První návštěvu Lipnice mám už trochu v mlze. Proto jsem na hrad po pár letech vyvezla svoji rodinu v létě 2022 pro změnu já. Připomenout si mj. i místo spojené se spisovatelem Jaroslavem Haškem.

Volná prohlídka hradu je vhodná pro všechny. Nahlédnete do sklepení, kaple, celý areál si projdete vlastním tempem, můžete tak vzít i menší děti, které by na standardní komentované prohlídce neudržely pozornost a frfňaly jako tenkrát já.

V Lipnici žije něco málo přes 600 obyvatel, i tak má městečko co nabídnout.

Doporučuju nenáročnou procházku okolo zatopených žulových lomů. Ve skalách nad lomy byly sochařem Radomírem Dvořákem v letech 2005-2007 vytesány tři reliéfy, Bretschneidrovo ucho, Ústa pravdy a Zlaté oči. Dohromady tyto monumenty tvoří tzv. Památník národního odposlechu.
Byli jste tu? Možná poznáte místní okolí z pohádky Princezna zakletá v čase.

Moje výletování je hodně o památkách… a taky hodně (a hojně) o jídle.
 

Náš výlet jsme zakončili jak jinak než na dobrém obědě, a to v restauraci U České koruny. Hostinec s penzionem provozuje pravnuk spisovatele Jaroslava Haška, který tady napsal Osudy dobrého vojáka Švejka. Stylová restaurace s kachlovými kamny, pianem, řadou rekvizit z doby působení J. Haška. V létě terasa s posezením nabízí tradiční českou kuchyni. My jsme si dali skvělé výpečky a svíčkovou. Nalákala jsem vás aspoň trochu? Dejte mi vědět, jak se vám líbilo v Lipnici nad Sázavou!